2. časť o možnosti získať peňažné prostriedky
V dnešnej časti vám predstavíme možnosti ako získať peňažné prostriedky a ponuku súvisiacich bankových produktov slovenských bánk. Základným predpokladom využívania takýchto služieb je mať tzv. podmieňujúci produkt, ktorým je klasický bežný účet v tej banke, od ktorej budeme úverový produkt užívať.
POVOLENÝ DEBETNÝ ZOSTATOK
Prvou možnosťou je zriadiť si službu, nazývanú rôzne, buď povolený debetný zostatok alebo povolené prečerpanie... Ide o kontokorentný úver, pri ktorom máte možnosť prečerpať si účet, teda vybrať si z účtu viac peňazí ako na ňom v skutočnosti je. Banky si stanovujú väčšinou časovú podmienku pre zriadenie povoleného debetného zostatku, a to je mať otvorený účet určitú dobu, ktorá sa pohybuje okolo troch, či šiestich mesiacov. Výška debetu je stanovená bankou indivuduálne pre každý účet. Na stanovenie výšky vplýva hlavný faktor, ktorým je výška pravidelného mesačného príjmu. V debete nesmiete byť nepretržite určitú dobu (je to rôzne, závisí to od konkrétnych požiadaviek banky). Ilustračne to môže byť 3 alebo 6 mesiacov. V prípade, že prekročíte stanovenú dobu, nebude vám viac umožnené prečerpať si účet. Banky majú pre kontokorentný úver stanovené rôzne podmienky. Ďalšou možnosťou získať prostriedky v rámci povoleného prečerpania na slovenskom bankovom trhu je formkou krátkodobého jednoročného úveru s možnosťou predĺženia. Z osobného účtu si môžte vybrať viac peňazí, ako máte a splácať úver možno postupne alebo jednorázovo, jednoducho vtedy, keď chcete a keď na to máte. Pri niektorých typoch takejto formy úveru je potrebné aj ručenie.
Výška povoleného prečerpania účtu sa pohybuje od 1 000 Sk až do 40 000 Sk.
BANKOVÝ ÚVER
Základným rozlišovaním úverov je to, či ide o účelový alebo bezúčelový úver, teda či je použitie prostriedkov viazané na určitý účel alebo je použitie voľné. Pri bezúčelovom nie je vôbec potrebné preukazovať spôsob použitia finančných prostriedkov. Peňažné prostriedky banka poukáže na osobný účet klienta, ktoré následne môže čerpať, či už hotovostne alebo bezhotovostne. Účelový úver je možné čerpať bezhotovostne na základe predložených platobných dokladov. Získať klasický bankový úver ako študent, je na slovenskom trhu však veľmi ojedinelá záležitosť. Existuje na trhu možnosť získať bezúčelový úver v minimálnej výške 50 000 Sk a v maximálnej 150 000 Sk, pričom v jednom akademickom roku je možné čerpať max. 30 000 Sk. Lehota splatnosti je max. 5 rokov po ukončení štúdia, avšak 10 rokov od poskytnutia úveru. Čerpanie je postupné a to pripisovaním na osobný účet v priebehu akademického roka. Takýto úver si vyžaduje zabezpečenie, buď cez ručiteľov a poistenie, či záložné právo na nehnuteľný majetok, alebo cez likvidné cenné papiere. V ponuke je aj účelový úver, ktorý je možné použiť na pracovné pobyty v zahraničí, na zahraničné jazykové, či štúdijné pobyty. Výška úveru je od 50 000 do 100 000 Sk.
Úrokové sadzby sú rôzne, záleží to samozrejme od samotnej banky, od výšky a dopy splatnosti úveru. Pohybuje sa to v približnom intervale 9,3 až 12 %.
Autor: Marianna Mazáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.