Celzia. V pražskom Klementíne zaznamenali 36,8 stupňov Celzia, čo je o dva viac ako 13. augusta 1861 a od roku 1775 vôbec najvyššia hodnota nameraná v auguste. V Plzni prekonala teplota hranicu 38 stupňov a v Českých Budějoviciach, kde sa ortuť teplomera vyšplhala na 36,4 stupňa Celzia, bol prekročený 50-ročný rekord takmer o štyri stupne.
Dlhotrvajúce sucho sa podpísalo na poliach a lesoch, poľnohospodári sa obávajú o úrodu. Lesníci každý deň bojujú s požiarmi a navyše vyschýna veľké množstvo malých stromčekov. Pre veľké sucho platí na území celého Juhomoravského kraja mimoriadne opatrenia kvôli vysokému riziku požiarov. Ide napríklad o zákaz fajčenia v suchých porastoch, zákaz spaľovania drevného odpadu, sena a slamy alebo používania zábavnej pyrotechniky v prírode. Špeciálne ustanovenia, predovšetkým obmedzenie rizikových činností a dôsledná organizácia protipožiarnych opatrení, platia pre poľnohospodárske a lesné práce. Za porušenie zákazu hrozia pomerne vysoké pokuty.
Zákaz vstupu do lesných porastov už platí od začiatku týždňa v kraji Vysočina a v niektorých častiach Stredočeského kraja. Ak sa počasie nezlepší, bude zákazov pribúdať.
Hoci v ostatných častiach krajiny dosahujú teploty rekordné horúčavy, v západných Čechách zaznamenali meracie prístroje v utorok bod mrazu. Meracia stanica v obci Šindelová neďaleko hraníc s Nemeckom namerala 0,2 stupňa Celzia, informoval miestny pracovník Jan Šulan.
Podľa neho sa chladný vzduch z noci nezvyčajne dlho udržal v dedine v Krušných horách.
Viedeň - Vo Viedni zaznamenali včera najhorúcejší deň od začiatku meteorologických pozorovaní - 38,2 stupňa Celzia. Podľa rakúskej tlačovej agentúry APA predstihli včerajšie teploty rekordnú 37-stupňovú horúčavu, nameranú v auguste 2000. Vo východnej časti krajiny bolo ešte teplejšie. Rekord zaznamenali meteorológovia v obci Zwerndorf v Dolnom Rakúsku, kde sa ortuť teplomera zastavila na 38,6 stupňov Celzia. Ani včerajšie horúčavy v alpskej republike však neprekonali rakúsky rekord z 27. júla 1983, kedy v korutánskom mestečku Dellach vystúpila ortuť teplomera na 39,7 stupňa Celzia.
Lisabon/Paríž/Záhreb - Silné požiare naďalej vyčíňajú vo viacerých krajinách Európy. Na juhu Portugalska sa šíria plamene nekontrolovateľným spôsobom, čím prinútili úrady čiastočne uzavrieť mestečko Aljezur. "Oheň je takmer všade," vyhlásil portugalský požiarnik Gil Martins. Podľa neho by rozsiahle lesné požiare v krajine mohla ukončiť len výrazná zmena počasia.
V regióne katalánskej metropoly Barcelona prišiel v noci navčera o život 22-ročný hasič pri nehode požiarneho automobilu, keď sa ponáhľal hasiť lesné požiare. Päť jeho kolegov utrpelo pri havárii zranenia. V oblasti západne od Barcelony požiare doteraz spustošili takmer 5000 hektárov lesa.
Nový požiar vypukol včera na chorvátskom ostrove Hvar. Oheň ohrozuje viacero budov. Stovky požiarnikov sa podieľajú na hasení požiarov pozdĺž jadranského pobrežia, hoci miestne úrady v utorok informovali, že situácia sa výrazne upokojila. Turisti a dovolenkári na uvedených miestach sú však podľa uistenia úradov príslušných krajín v bezpečí, hoci niekoľko kempingov museli v dôsledku ohňa evakuovať.
Francúzske úrady oznámili, že dlhotrvajúce horúčavy spôsobili najväčší nárast ozónového zaťaženia od roku 1991, keď sa uvedené hodnoty začali merať. V období od 2. do 10. augusta prekročilo množstvo ozónu 180 mikrogramov na meter kubický počas viac ako 4800 hodín.
Predchádzajúci rekord zaznamenali pred dvoma rokmi, keď nadmerné zaťaženie trvalo 3654 hodín. Čím dlhšie a čím viac ozónu vo vzduchu človek dýcha, tým viac sa to podľa údajov lekárov negatívne odzrkadľuje na zdraví a organizme človeka.
Autor: LOTO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.