rada, prejde parlamentom, mohli by si ľudia napríklad priplatiť na katastrálnom úrade za to, aby dostali list vlastníctva podstatne skôr. Dnes sú lehoty aj niekoľkomesačné.
Úrad geodézie, kartografie a katastra si od toho sľubuje najmä zníženie korupcie.
"Aby poplatky za rýchlejšie rozhodovanie boli príjmom štátu a nie ako úplatok jednotlivcovi," povedala Jaroslava Tomašovičová z úradu.
Za 5-tisíc korún rýchlostného príplatku by podľa návrhu občan dostal rozhodnutie z katastrálneho úradu do 15 dní.
Zvýšiť by sa mali poplatky za niektoré stavebné povolenia. Ministerstvo to odôvodňuje tým, že obce, ktoré ich už vydávajú, potrebujú peniaze na platy kvalifikovaných úradníkov. Preto by sa malo platiť aj za rozhodnutie o kolaudácii stavby.
Viac peňazí by si mali pripraviť aj prevádzkovatelia páleníc. Povolenie na výrobu pálenky má stúpnuť dvojnásobne.
Novela o správnych poplatkoch je v poradí už pätnásta.
"Nemá za úlohu zvýšiť príjmy štátu," uisťuje hovorca ministerstva Peter Papanek.
Tie podľa oficiálnych informácií predstavujú z poplatkov ročne 1,6 miliardy korún.
Úprava výšky správnych poplatkov sa má dotknúť aj cudzincov. Poľovníci zo zahraničia budú u nás za vydanie poľovného lístka platiť o polovicu menej ako dnes.
"V záujme zvýšenia rozvoja poľovníckeho turizmu zahraničných poľovníkov na Slovensku, ktorý poklesol z dôvodu vysokých správnych poplatkov v porovnaní s okolitými štátmi," dôvodí ministerstvo financií.
Slovenským poľovníkom to zníženie poplatku pre cudzincov neprekáža.
"Je to logické. Aj keď jednorazovo zaplatí poľovník menej, neotočí sa na hranici a neodíde do Poľska alebo do Maďarska, príde sem a tu minie desaťkrát toľko," povedal Pavol Cpin zo Slovenského poľovníckeho zväzu.
JOZEF ČAVOJEC
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.