súčiastok, skla ale aj zábavných parkov. Sľubujú vytvorenie nových pracovných miest i zahraničné know-how. Podľa ekonómov bude investorov viac ako vlani.
Čerstvým záujemcom o Slovensko je fínska firma Kone Corporation, ktorá uvažuje o výstavbe závodu na výrobu súčiastok do výťahov v Rimavskej Sobote. "Nový podnik by regiónu veľmi pomohol," hovorí Marta Kováčová z Okresného úradu práce v Rimavskej Sobote, ktorý eviduje 30-percentnú nezamestnanosť.
Nádej na nové pracovné miesta si robia i v bratislavskej priemyselnej zóne, v Košiciach alebo priemyselnom parku Kechnec. Dubnický región sa zase rozhodol zabojovať o investíciu automobilky Hyundai.
"Sme síce pripravení, že sa Hyundai môže rozhodnúť aj pre inú lokalitu no nevidíme v tom tragédiu. Už dnes máme ponuku od svetoznámeho výrobcu automobilov Rolls Royce, pre ktorého by sme tu vyrábali motory a prevodovky," povedal prednosta Krajského úradu v Trenčíne Daniel Gajdoš.
Podľa odhadov má prílev zahraničných investícií tento rok dosiahnuť 1,2 až 2 miliardy dolárov. Vlani to bolo viac ako štyri miliardy.
"Tento objem zásadne zvýšila najmä privatizácia Slovenského plynárenského priemyslu," upozornil minister financií Ivan Mikloš.
Podľa analytika VÚB Vladimíra Zlackého síce privatizačné peniaze pomohli pri financovaní rôznych reforiem, kľúčoví sú však noví investori.
"Nie je dobré, keby sa investície sústredili len do jedného odvetvia," povedal Zlacký.
V úsilí prilákať kapitál pokročila i vláda. Ministerstvo hospodárstva chce presadiť, aby mohli strategickí investori dostávať nie len daňové úľavy ale i priamu pomoc vo forme dotácií. Príslušný zákon sa však musí dopracovať tak, aby vyhovoval kritériám Európskej únie. Tá vníma štátnu pomoc investorom veľmi citlivo.
(eko)
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.