sudca vypočúval dvoch kľúčových svedkov
Spravodajstvo, v ktorom Gilligan s odvolaním sa na informácie od Kellyho obvinil britskú vládu, že zveličila irackú hrozbu, vyvolalo spor medzi vládou a BBC. Gilligan na svojej reportáži trvá a Kellyho opísal ako otvoreného človeka, ktorý bol ochotný podeliť sa o svoje odborné znalosti. Podľa Gilligana však vedec nebol údajne spokojný s tým, ako vláda vo svojom dokumente zo septembra 2002 prezentovala irackú hrozbu. Novinár tiež uviedol, že zásahy Downing Street do textu správy nepopreli ani dvaja vysokí vládni úradníci, ktorých po schôdzkach s Kellym kontaktoval.
Daily Telegraph a Times Gilliganovi vyčítajú, že prišiel na dôležitú schôdzku s Kellym vybavený len základnými nástrojmi - perom a poznámkovým blokom. Neskôr si do osobného elektronického diára zapísal len niekoľko veľmi stručných poznámok, a blok sa dokonca podarilo stratiť. Daily Telegraph považuje za kľúčový moment, že s Gilliganovou reportážou nebol spokojný ani jeho priamy nadriadený - a cituje z jeho e-mailu, ktorý bol na súde prečítaný: "Bol to dobrý investigatívny príbeh pokazený neporiadnou reportérskou prácou."
Independent zaujalo, ako reportérka BBC Susan Wattsová na súde uviedla, že aj jej David Kelly sám od seba povedal, že zborník dokumentov osobne ovplyvnil šéf tlačového a komunikačného odboru premiéra Tonyho Blaira Alastair Campbell, a že to bol práve on, kto presadil zaradenie pasáže o 45 minútach, ktoré vraj stačia Iraku na nasadenie zakázaných zbraní.
Podľa Independentu tak niet pochýb o tom, že Downing Street skutočne prispôsobila informácie tajných služieb vlastným potrebám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.