pamiatku obetí násilného rozdelenia Nemecka.
Wowereit zdôraznil, že budovanie múru v skorých ranných hodinách 13. augusta 1961 odsunulo všetky nádeje na zjednotenie nemeckých štátov do ďalekej budúcnosti. Ani 13 rokov po páde múru sa na minulosť nezabudlo a jej spracúvanie pokračuje. Stredobodom spomienok sú všetci tí, ktorí zahynuli, boli zranení alebo dodnes trpia následkami rozdelenia.
Podľa najnovších údajov súkromnej organizácie Pracovné spoločenstvo 13. augusta si rozdelenie Nemecka v rokoch 1946-89 vyžiadalo celkom 1008 obetí. Vlaňajšia štatistika hovorila o 985 mŕtvych. Od postavenia múru zahynulo na vnútronemeckých hraniciach 645 ľudí. Medzi zdokumentovanými 1008 obeťami je viac ako 40 detí a mladistvých a vyše 60 žien. Vek obetí sa pohybuje od jedného do 80 rokov. Poslednou obeťou bol Dietmar Poller, ktorého mŕtvolu vylovili z Odry 30. októbra 1989, iba niekoľko dní pred pádom Berlínskeho múru.
Do celkového počtu obetí sú započítaní aj ľudia, ktorým sa útek podaril, ale tajní agenti bývalej NDR ich potom buď zavraždili, odvliekli späť na Východ alebo zlikvidovali iným spôsobom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.