Vzájomne ich od seba oddeľuje Prostredný hrebeň, ktorý vybieha z hlavného tatranského hrebeňa na Širokej veži (2 461 m) cez turisticky známe Priečne sedlo (2 532 m) a vrcholí nádherným končiarom Prostredného hrotu (2 441 m), jedným z najfotogenickejších a aj najobdivovanejších tatranských štítov. Dobre ho poznajú turisti, ale najmä horolezci, lebo v jeho masíve je hneď niekoľko náročných, dnes už legendárnych lezeckých ciest.
Prvý výstup na Prostredný hrot uskutočnil E. Téry a P. Schwarz s J.Stillom a vodcom S. Horvayom 11. augusta 1876. Tento vrchol je magnetom pre horolezcov, najmä jeho veľmi rozlámaná východná stena, ktorou vedie mnoho horolezeckých ciest. V roku 1987 spadla v tejto stene kamenná lavína, po ktorej zanikla veža stojaca v trase legendárnej diretissimy na Prostredný hrot. Ďalšou "chuťovkou" v masíve Prostredného hrotu je Žltá stena v Malej Studenej doline, blízko Téryho chaty s približne dvadsiatkou náročných ciest. Je azda najlepším miestom v Tatrách, kde môžu turisti prakticky z bezprostrednej blízkosti sledovať počínanie lezcov v náročnom teréne. Aj preto má v kuloároch prezývku Výkladná skriňa.
BEDEKER:
Prístup: Prostredný hrot je prístupný výlučne v sprievode horských vodcov, nevedie naň žiadny značený turistický chodník. Je to pomerne náročná vysokohorská túra, na ktorú vodcovia berú maximálne dvoch klientov. Cenové relácie za výstup normálkou i cestou cez Dubkeho lávky: 3 500 Sk/1 osoba, 4 000
Sk/2 osoby. Bežní turisti však majú pekný pohľad na masív Prostredného hrotu z chodníkov v Malej a Veľkej Studenej doline, zo Slavkovského hrebeňa, alebo z Lomnického hrebeňa - všetko prístupné po značených tatranských chodníkoch.
Zaujímavosti okolia: Veľká Studená dolina, Malá Studená dolina, Priečne sedlo (2 352 m), Slavkovský štít (2 452 m), sedlo Sedielko (2 376 m), Lomnické sedlo (2 190 m), Veľká Lomnická veža (2 214 m).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.