Poctivo uvarená polievka
V tejto uponáhľanej dobe varíme väčšinou "bleskové" polievky. Doprajme si občas pôžitok z poctivo uvarenej mäsovej polievky. Môžeme mať hneď dve jedlá - mäso z polievky hovädzie alebo hydinové môžeme nakrájať do omáčok, rizota, šalátov.
Ako uvariť mäsový vývar?
1. Mäso z predného hovädzieho s kosťou alebo bez nej umyjeme, zľahka naklepeme, vložíme do hrnca so studenou vodou a uvedieme do varu. Nikdy ho nedávame do vriacej vody. Potom znížime teplotu a mäso necháme pod pokrievkou pozvoľna variť. Tuk z povrchu zbierame odpeňovačkou, aby vývar nebol lojovitý. Asi po pol hodine pridáme soľ a celé čierne korenie. Majstri kuchári radia: zlatistú farbu polievky dosiahneme, ak cibuľu pred vložením do vývaru poriadne očistíme od vrchných šupiek, necháme jednu nepoškodenú, osušíme, rozkrojíme na polovicu a krátko osmahneme na kúsku masla.
2. Koreňovú zeleninu dôkladne očistíme, nerezovou škrabkou, nakrájame na menšie kúsky a po poldruhahodinovom varení mäsa pridáme do vývaru.
3. Závarku do polievky z cestovín varíme osobitne a do polievky dávame až na tanieri. Osobitne pripravujeme aj celestínske rezance, zvitok, krutóny, pečeňové knedličky zavaríme priamo do polievky.
4. Keď je mäso aj zelenina mäkká, vývar precedíme, mäso nakrájame na kocky, zeleninu na rezance. Vrátime späť do polievky a podávame s petržlenovou alebo zelerovou vňaťou.
Vývar z hydiny ochutíme muškátovým kvetom. Polievka bude lahodnejšia, ak do nej pred dovarením dáme plátky šampiňónov, krátko podusené na masle.
Do mäsového vývaru môžeme s koreňovou zeleninou dať kúsok kelu, zelený hrášok, kapustový list, fazuľky. Herec Ján Króner dával do hovädzej polievky bielu fazuľu.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.