dovolenky, pripraviť na možné ochorenia.
Už sme na tomto mieste upozorňovali, ako neprísť k úpalu, neprepínať sily na poznávacích zájazdoch, na to, koľko stojí lekárske ošetrenie a koľko musíte zaplatiť ak sa nepoistíte a poisťovňa vám preto nepreplatí čiastky vynaložené v zahraničí na lieky, pobyt v nemocnici, či návštevy lekára v hoteli. Keď dovolenkujete doma, na Slovensku, tiež nie je od veci zabaliť do tašky niekoľko bežných prostriedkov na zdravotné problémy - rýchloobväzy, náplaste, z ktorých sa dá odstrihnúť ľubovoľná veľkosť na pľuzgiere, poranenia, gél proti pobodaniu hmyzom, lieky proti hnačke, boleniu zubov a hlavy. Je to výhoda, najmä ak ste ubytovaní v horských chatách alebo kempingoch a lekáreň je ktovie kde.
V Taliansku, Chorvátsku, Španielsku, Bulharsku by vás nemali ohroziť také nákazy ako malária či týfus, dávajte si však pozor na zmrzlinu, ktorá nie je balená. Môžete prísť ľahko k salmonelóze. Parazitárne ochorenie hrozí pri kúpaní v "lenivých" riekach a jazerách Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Tam, kde tečie voda pomalšie, môže larvy preniknúť do tela cez kožu a zachvátiť vnútorné orgány. V žiadnom jazere, ani rieke, kde sa domáci obyvatelia kúpu, by ste si nemali umývať ruky ani nohy. A to nehovoríme o Níle, ktorý je stokou. Občas more vyvrhne na breh nejakého morského živočícha. Netreba sa ho dotýkať, aj keď vás láka napríklad zahynutý delfín.
Nebezpečenstvo nákazy je aj na súši. V niektorých oblastiach sa môžu vyskytovať v piesku parazity. Seďte preto na ležadle alebo osuške, najlepšie je bavlnený kus látky - ako prestieradlo. Nechoďte v piesku bosí, noste plnú obuv alebo sandále s bavlnenými ponožkami. Nemali by ste ani hladkať zvieratá. V Tunisku je všade plno mačiek - v hoteloch, pred múzeami, ľudia ich kŕmia a hladkajú. Domorodci tam žijú, vy nie, takže sa tým aj riaďte. V Egypte sú zase psi - na rozdiel od Tuniska - a ak sa vám zdajú podvyživení, nekŕmte ich.
"Prevariť, upiecť, olúpať!". To sú tri varovania pred nerozvážnosťou piť v cudzine tamojšiu pitnú vodu, jesť surové šaláty, ovocie síce umyté, ako napr. hrozno, ale neolúpané. Nepridávajte si do nápojov ľad, veď je z vody obsahujúcej baktérie, na ktoré nie sme zvyknutí. Na čistenie zubov si vodu prevarte alebo použite minerálku či vodu z originálnych fliaš, ktorú si musíte denne kupovať.
Najčastejším sprievodcom dovolenkárov najmä v prvých dňoch je hnačka. Môžu ju spôsobiť "cudzokrajné" baktérie, vírusy alebo črevné parazity, často aj nedostatok tekutú. Nezabudnite na lieky proti hnačke. Vyskúšajte Imodium - nemusí sa zapíjať, zabaľte si Smectu, Carbotox a iné lieky. Ak trvá hnačka viac ako 2 - 3 dni a je s teplotami, treba vyhľadať lekára - hoteloví pracovníci to zariadia.
Nezabudnite! Na poranenia: tlakový obväz, náplasť, sterilné štvorčeky gázy, Septonex alebo Jodisol, Heparoid masť, elastický obväz.
Na alergiu: Fenistil gel, Livostin sprej a kvapky, vlastné antialergikum.
Na bolesť a teplotu: Paralen, Anopyrin, Ataralgin alebo podobné lieky.
Na hnačku: podľa odporúčania lekára a lekárnika.
A ešte jedno dôležité upozornenie pre tých, ktorí trpia na kinetózu, t. j. na cestovnú chorobu s prejavmi nevoľnosti počas cesty v lietadle, na lodi, v autobuse, alebo ju môžu dostať aj na ťave alebo slonovi. Vyvoláva ju opakovaný pohyb pôsobiaci na centrum rovnováhy vo vnútornom uchu. Kinetóza sa prejavuje bolesťou hlavy, závratmi, zívaním, slinením, potením, zvracaním. Podľa rady lekára je dôležitá pohodlná poloha, mierny záklon a opretie hlavy, uvoľnenie odevu pri hrdle, studený vzduch. Kto ňou trpí, vystrojí sa liekmi.
Zdá sa vám tých zákazov priveľa? Vychádzajú naozaj z reality.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.