navrhol Karol Svolinský, rytecké práce vyhotovil Ladislav Jirka. Po celej ploche je rovnomerne rozložený jemný vlnovkový raster, bankovka je zaujímavá z viacerých dôvodov. Môžeme na nej vidieť netradičné ochranné prvky, ktoré sa na iných platidlách vyskytujú iba zriedkavo.
Na lícnej strane sú umiestnené ochranné prvky, ktoré sú viditeľné iba pod "UV" lampou. Neviditeľné partie svetielkujú pod ultrafialovým svetlom modro. Námetom svetielkujúceho objektu je kruhová pečať priemeru 28 milimetrov, ktorá je umiestnená v pravom dolnom rohu na lícnej strane. Uprostred kruhu je umiestnený ďalší kruh priemeru 20 milimetrov. V medzikruží je formou opisu umiestnený názov emisného ústavu, čo môžeme vidieť na snímke. V strede je štátny znak, ktorý by nemal chýbať z úradných cenín. V pravej časti na lícnej strane je štvormiestne kódované číslo bankovky. Uprostred medzi pečaťou a sériovým číslom je umiestnené sériové písmeno.
Pre zberateľov je prakticky nedostupná, na aukciách sa draží za 10-tisíc. Do obehu sa dostali platidlá vzoru 1953, ktoré tlačil závod Goznak Moskva. Zachovali sa bankovky, ktoré boli ilegálne odcudzené pri likvidácii. Sto korún je tak málo, že sa nevyskytujú ani faximile týchto unikátnych bankoviek. Na výrobu fotoreprodukcií by sa mohlo podujať múzeum, prípadne niektorá z pobočiek Slovenskej numizmatickej spoločnosti...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.