horčíka. Takéto odrody sú známe pod názvom chryzolit a peridol. Pri spracovaní drahokamových odrôd sa robia rôzne brúsené tvary - uprednostňujú sa však fazetové oválne alebo okrúhle tvary s množstvom plôch. Občas sa vhodná surovina brúsi i do tvaru briliantu.
KORUND - jeho drahokamové odrody ako je rubín a zafír patria medzi najcennejšie drahé kamene, v šperkárstve sa používajú oddávna. Rubín, červená odroda korundu, obsahuje stopy chrómu, vzniká pri metamorfóze vápencov bohatých na hliník. Častý je na ryžoviskách. Najväčšie náleziská sú v Mjanmarsku, Thajsku, na Srí Lanke (okolie Ratnapury) a v Tanzánií. Priezračné rubíny bývajú malé, 10 - karátové kamene sú skôr výnimkou. O to nezvyčajnejšie pôsobí asterický rubín Reeves (na snímke) s hmotnosťou 140 karátov, ktorý je uložený v Smithsonovom inštitúte vo Washingtone, a 100 - karátový asterický rubín De - Long, ktorý možno vidieť v Prírodovednom Múzeu v New Yorku. Priezračné rubíny sa opracúvajú fazetovým brusom, kým pri priesvitných jedincoch s asterickým efektom sa uprednostňuje zaoblený tvar kabošonu.
Pomenovanie zafír by sa malo používať iba pre modré odrody korundu. Vo všeobecnosti sa však takto označujú korundy všetkých farieb drahokamovej kvality, ktoré nie sú červené. Zafíry sa nachádzajú predovšetkým na ryžoviskách, najvýznamnejšie sú v Austrálii, na Srí Lanke, v Mjanmarsku a Thajsku. K najslávnejším zafírovým exemplárom patrí HVIEZDA INDIE (563 karátov), ktorú možno vidieť v Prírodovednom múzeu v New Yorku a HVIEZDA ÁZIE (330 karátov), uložená v Smithsonovom ústave vo Washingtone. Priehľadné zafíry sa brúsia spravidla do tvaru oválneho alebo okrúhleho briliantu, niekedy do tvaru srdca, navety alebo obdĺžnikového stupňového brusu (bageta).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.