stavebných sporiteľov, záujemcov o hypotéky a v konečnom dôsledku všetkých, ktorí platia elektrinu či plyn. "Na začiatku roku sa uskutočnia významné zmeny v daňovom systéme a zároveň dôjde k poslednej etape výraznejšieho zvyšovania regulovaných cien," píše ministerstvo financií k návrhu štátneho rozpočtu, ktorý čerstvo zverejnilo na internete.
V návrhu sa počíta so znížením štátnej prémie v stavebnom sporení z dnešných 3000 na 1500 korún i pokles príspevku k úrokom z hypotekárnych úverov z 2,5 na jedno percento.
Škrty však ministerstvo sľubuje aj na strane štátu. "Rozpočet definitívne nastolí vo verejnom sektore tvrdé rozpočtové obmedzenie," tvrdí ministerstvo. Jeho cieľom je zastaviť tvorbu nových dlhov vo všetkých sférach verejných financií. "Týka sa to aj sektorov, v ktorých sa v minulosti pravidelne dlhy tvorili, ako sú železnice, zdravotníctvo, regionálne školstvo či STV a SRo."
Výsledkom má byť pokles vplyvu štátu na ekonomiku. Podiel verejných výdavkov na hrubom domácom produkte sa má zúžiť zo 49 percent dosiahnutých v roku 2002 na 42,9 percenta. Adekvátne klesne podiel schodku verejných financií na hrubom domácom produkte. Jeho výšku naplánovalo ministerstvo na 63,6 miliardy korún, čo zodpovedá podielu na HDP 3,9 percenta.
Prvýkrát sú v štátnom rozpočte vo významnej miere započítané a príjmy a výdavky súvisiace so vstupom Slovenska do Európskej únie. Keďže podstatná časť peňazí z únie je podmienená tvorbou úspešných projektov, do rozpočtu sú zahrnuté na základe odhadu. Peniaze očakávané z únie by mali predstavovať 14,2 miliardy korún. Výdavky, ktoré sú nevyhnutné pre čerpanie európskych peňazí, dosiahnu 11,3 miliardy korún. Opačným smerom, teda do rozpočtu Európskej únie, pôjde deväť miliárd korún vo forme rôznych odvodov.
Návrh rozpočtu smeruje do vlády. Aby sa dodržal zákon o rozpočtových pravidlách, musia sa s ním ministri stotožniť v takom čase, aby ho najneskôr 15. októbra mohli dostať poslanci parlamentu.
(jj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.