vrstvy.
Predavači v second handoch sa väčšinou chvália, že majú jedinečný tovar. Ale kto si chce kúpiť kvalitné oblečenie, musí tam chodiť často a vyberať. Nový a kvalitný tovar sa totiž väčšinou veľmi rýchlo minie.
V second hande sa dá ušetriť v porovnaní s bežnými obchodmi až 90 percent. Neznačkové nohavice stoja zvyčajne okolo 1200 korún. V second hande ich dostať za cenu od 180 do 220 korún. Značkové džínsy stoja okolo 5-tisíc korún. V second hande sa dajú zohnať za 450 korún. Blúzky stoja v sekáči od 150 do 200 korún. V klasickom obchode ich predávajú za 1200 až 1500 korún.
V second hande sa dá dobre nakúpiť aj detské oblečenie. Deti rýchlo vyrastú, a tak nestihnú šaty vynosiť. Preto sa tam dajú kúpiť takmer nepoužité veci.
Jednou z najväčších sietí second handov je Sehatex so 45 obchodmi po celom Slovensku. Manažér firmy Radovan Braník vraví, že všetok tovar dovážajú zo zahraničia.
Sehatex ponúka tovar všetkých kategórií, a preto majú aj veľmi rôznorodú klientelu. „Nakupujú tu aj ľudia, ktorí by si mohli dovoliť drahšie veci. Nakupujú u nás prominenti, herečky i modelky," vraví Braník. Vedia totiž, že ak si nejaký kus oblečenia kúpia práve tu, je jedinečný a v meste nestretnú nikoho, kto by bol oblečný v tom istom.
V Sehatexe sú tak ako v normálnych obchodoch skúšobné kabínky, zrkadlá a tovar na vešiakoch má cenovky.
V second handoch nakupujú ľudia všetkých vekových kategórií. „Dôležitá je pre nich cena," hovorí Braník. Ale zdražovanie a ekonomické reformy sa podľa Braníka prejavili aj u nich. Ľudia na šatstvo míňajú menej. „Veľa ľudí si myslí, že keď niekto nemá peniaze, tak bude kupovať v second hande. Ale ľuďom už stúpli náklady tak, že sa to dotýka aj nás."
„Chodím sem i niekoľkokrát do týždňa. Dajú sa tu kúpiť veľmi kvalitné veci takmer zadarmo," vraví zákazníčka v jednom bratislavskom second hande Jana Miklová. „Treba vystriehnuť, kedy príde nový tovar, lebo ten sa veľmi rýchlo minie. Keď kupujem staršie oblečenie a vidím, že je v dobrom stave, mám istotu, že ide o kvalitné šaty. Keď si ale kúpim niečo nové, často sa mi stane, že to dvakrát operiem a môžem to vyhodiť."
Zákazníci sa nemusia báť, že by v second hande dostali nekvalitné alebo špinavé oblečenie. Väčšina predajní ponúka len tovar z dovozu. V zahraničí sa všetko musí chemicky očisiť a veci sa čistia aj po dovezení na Slovensko.
Podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie musí každý predávajúci dokázať garanciu zdravotnej bezchybnosti. Musí mať certifikát, ktorý hovorí o tom, že textil bol preukázateľne vypraný alebo vyčistený a vyžehlený. Výrobky musia byť označené čitateľnými grafickými symbolmi ošetrovania a údražby. Výrobky možno aj reklamovať s výnimkou chýb vzniknutých použitím veci alebo opotrebovaním.
(pcs, bej, div, wm, sen)
---
Bratislava: Tržnica alebo druhá ruka?
V centre mesta sme našli len jeden second hand s oblečením. Na Michalskej ulici je menší obchod NOX. V dvoch miestnostiach možno nájsť množstvo oblečenia. Všetko je pekne zavesené na vešiakoch. Každý kus má vlastnú cenovku. Pánske nohavice tu predávajú za 250 korún, krátke tričko za 60. Za kvalitnejšie tričko s krátkymi rukávmi zaplatíte 120 korún.
Takisto na Michalskej ulici sa nachádza predajňa Music Market. V zadnej časti je second hand s CD-čkami. Na výber sú rôzne žánre od najrôznejších interpretov. Väčšina kompaktných diskov stojí 249 korún.
Najväčší second hand v Bratislave je na rohu Krížnej a Karadžičovej ulice. Patrí do siete Sehatex. Sú tu síce približne rovnaké ceny ako na tržnici, v second hande je však nesporne kvalitnejší tovar.
Vedúca predajne Sehatex na Nobelovom námestí vraví, že sem chodí dosť veľa ľudí. „Idú sem, lebo v značkových obchodoch sa im zdajú mnohé veci predražené."
Značkový second hand
V meste je osem second handov. Päť z nich je v centre mesta. Ich pracovníci vravia, že si vzájomne nekonkurujú.
Najväčší sortiment ponúka Sehatex na Štúrovom námestí. Druhým sekáčom, ktorého sesterské podniky sú po celom Slovensku, je Genesis na Legionárskej ulici.
Trenčianskou špecialitou je Second hand značkových odevov na Vajanského ulici. „Tvrdia, že sme najdrahší," hovorí šéfka Zuzana Podhorská. „Ponúkame totiž iné oblečenie. Ťažko si u nás niekto kúpi tepláky." Na stojanoch sa dajú objaviť šaty, tričká, blúzky či nohavice značiek Gap, L.O.G.G., Benetton, Hene, Street One, ale aj Levi Strauss či Wrangler. „Za toto klasické bavlnené tričko Sisley by slečna v Poluse zaplatila 1400 korún, mi ho máme za 185." Okrem odevov majú aj doplnky, opasky či kabelky.
O interiér second handu U Baby Jagy na Farskej ulici sa postarala profesionálna výtvarníčka. „Chodia k nám zákazníčky zo všetkých vrstiev. Povedala by som, že častejšie nakúpia doktorky a inžinierky. Vedia, že keď u nás niečo nájdu, nebude mať rovnakú vec nikto. Okrem toho, podľa noseného šatstva vidia aj to, ako sa materiál správa po vypraní," tvrdí vedúca Emília Chromická. Keď niekto u nej nakúpi viac kusov, dostane zľavu. Ceny tvorí obchodníčka podľa kvality, ale aj značky jednotlivých kusov. Štýlovú, pánsku koženú bundu napríklad predávali za 490 korún.
Nový tovar sa do slovenských second handov podľa Chromickej dostáva aj priamo z výkladov v obchodoch v Európe. „Keď sa to tam nepredá počas sezóny, putuje to vo vreciach k nám."
Všetky trenčianske second handy evidujú zákazníkov, ktorí sa k nim vracajú pravidelne.
- - -
T: Viac zábava ako nevyhnutnosť
V Banskej Bystrici je podľa odhadov približne 30 second handov. Nakupovanie v nich je pre veľkú časť žien skôr zábava ako finančná nevyhnutnosť. „Druhé ruky" totiž navštevujú aj manželky podnikateľov alebo dobre zarábajúce ženy. Nakupovanie má už svoju prepracovanú stratégiu.
Šaty možno kúpiť do 1000 korún, tričká tu stoja od 50 do 200 korún, rifle od 100 do 500 korún a mikiny od 100 do 150 korún.
„Prísť do second handu len tak je väčšinou strata času. Dobrú vec nájdete len náhodou," hovorí mladá pani v jednom z obchodov. Stále zákazníčky už vedia, kedy do ktorého obchodu príde tovar, často sú s predavačkami vopred dohodnuté, čo potrebujú, a také kusy sa už do predajne ani nedostanú. Second handy navštevujú aj podľa zliav. „Presne viem, v ktorom hande je aká zľava. je to podľa dní, niekde sú polovičné ceny v piatok, inde v utorok," hovorí žena.
Medzi zákazníčkami sú aj také, pre ktoré je obchádzanie handov a hľadanie vzrušujúca zábava. Predavačky hovoria, že sú to práve majetnejšie zákazníčky. „Niekedy strávim v second handoch aj pol dňa. V žiadnom inom obchode sa nemôžem prehrabávať v kopách šiat, blúzok alebo riflí ako tu. Robí mi to dobre, keď nájdem niečo extravagantné! Také, čo nemôže mať už nikto v Bystrici," hovorí dáma v lacných odevoch. „Napríklad toto," ukazuje na tričko dosť šialeného výzoru a farieb za 100 korún. Priloží si ho k sebe, ani si ho neskúša. „Bude niektorej kamarátke. Stretli sme sa niekoľko priateliek. Asi hodinu sme prezerali úlovky. Niektoré boli skutočne super kusy."
Mirka tiež často navštevuje handy. Berie tiež len extravagantné kusy, ale vie na nákupe aj zarobiť. „Kúpim blúzu za 100 korún, prešijem golier, prirobím zaujímavý detail a 400 korún čistý zisk," usmieva sa.
- - -
Košice: Predsudky malomeštiakov
Stále viac Košičanov nakupuje oblečenie v second handoch. Tvrdia to aspoň majitelia predajní. „Predsudky majú predovšetkým malomeštiaci. Aj ja som mala k tomu sklony. Second handom som sa radšej vyhýbala, aby si ľudia, nedajbože, nemysleli, že tam nakupujem. Ale keď som zistila, že sukňu od Diora, ktorá stojí v butiku päťsto mariek, môžem kúpiť v sekáči za dvadsať, zmenila som názor," hovorí Zuzana Othmanová zo Second handu na Mäsiarskej ulici č. 13. V predajni, ktorá už na prvý pohľad patrí medzi luxusnejšie, ponúkajú tovar z Holandska, Belgicka a Talianska. Nájdete tu značky Beneton, Versace, Yves Saint Laurent a mnohých ďalších módnych gigantov. „Navštevujú nás ľudia, ktorí rozmýšľajú ekonomicky, sú zvyknutí obliekať sa do značkových výrobkov, ale už nie sú ochotní vyhadzovať za to veľké peniaze."
Na nedostatok zákazníkov sa nemôžu sťažovať ani v second hande Merkúr na ulici B. Němcovej. „Rada tu nakupujem. Majú slušný výber kvalitného oblečenia. Všetko, čo mám na sebe, je odtiaľ. Vďaka second handu mám bohatý a pestrý šatník, každý deň si môžem obliecť niečo iné. Nie som milionárka, v normálnom obchode by som si tieto veci nemohla dovoliť," hovorí učiteľka základnej školy Anna Timková. V predajni majú momentálne akciu na nohavice - kus za 59 Sk.
Aj Second hand na Poštovej ulici má svojich stálych zákazníkov. Majitelia dovážajú tovar z Nemecka. „Ešte za socializmu mi mama nosila veci zo second handov v Prahe. Každý ich obdivoval. Nemám teda žiadne predsudky. Obliekam tu celú rodinu, najmä deti," hovorí mladá mamička s malou dcérkou. Momentálne nemá zamestnanie. „Ale nakupovala som tu, aj keď som mala prácu."
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.