viacerí koaliční a opoziční politici sa rozhorčujú nad tým, ako je možné, že ministerstvo financií zamestnalo tohto pokladníka a člena prezídia SDKÚ G. Palacku bez výberového konania na miesta referenta. To by však malo byť len prechodným, lebo od budúceho roka sa s ním počíta na post šéfa rezidenčnej kancelárie Európskej banky pre obnovu a rozvoj, kde bude mať na starosti aj rozdeľovanie peňazí z eurofondov.
Závistlivci vyčítajú G. Palackovi najmä jeho údajnú škandalóznu minulosť, pre ktorú musel odísť aj z prvej Dzurindovej vlády. V tejto súvislosti chce na budúci týždeň podať žalobu na všetky médiá, ktoré o ňom za posledný mesiac priniesli nepravdivé informácie, z ktorých čitatelia mohli nadobudnúť dojem, že G. Palacka mal niečo spoločné s (ne)udelením licencie pre tretieho mobilného operátora a ďalších piatich korupčných káuz, ktoré sú spojené s jeho menom. Keďže exminister dopravy je naštvaný na všetkých bratislavských novinárov, akékoľvek rozhovory zásadne odmieta. Keď sme však jeho asistentke na ministerstve zvestovali, že sme z východoslovenského denníka, po chvíli váhania súhlasil s tým, aby sme sa porozprávali.
"Čakám vás v sobotu poobede u mňa doma v Bratislave pod Slavínom," odkázal nám.
Jeho dom sme v dohodnutý čas našli okamžite, na celej ulici bol totiž jediný, z okna ktorého viala vlajka SDKÚ.
"Vítam vás a sadnite si. Je to obyčajná ohováračská kampaň vedená ľuďmi, ktorý celý život proti mne intrigujú. Každý človek má právo na dôstojný život a takisto aj uchádzať sa o prácu zodpovedajúcu jeho kvalifikácii. Čo je na tom, že som teraz v takej funkcii na ministerstve a od nového roku pôjdem do Bruselu? Veď kto iný, ak nie ja, sa na to lepšie hodí? Žiaľ, je to typické pre nás Slovákov, hľadáme chyby na všetkých, ktorí sú lepší ako my... Vôbec si nemyslím, žeby som bol nejaký známy človek a už vôbec nechápem, prečo som začal vadiť istým kruhom. Veď zas som až toľko nespravil, aby ma každý deň vláčili po novinách. Vás si však vážim," vychŕlil na nás namiesto pozdravu a keďže bolo dosť sparno, pozval nás si zaplávať do svojho 25-metrového bazéna s protiprúdom.
V tomto príjemnom prostredí sme mohli načrieť aj do minulosti a spýtať sa Gabriela, ako to bolo so zbabraným tendrom na výber tretieho mobilného operátora. Ministerstvo pod jeho vedením vyhlásilo tender, ale s takými tvrdými podmienkami, že sa do výberového konania neprihlásil nikto a licenciu potom ponúklo dvom existujúcim mobilným operátorom. Istá súkromná televízia potom naňho vytiahla, že za toto svoje rozhodnutie, ktorým zabetónoval náš trh iba pre modrého a oranžového mobilného operátora, zobral od oboch firiem úplatok 30 miliónov korún.
"Tak to je do neba volajúca drzosť. Čudujem sa, že veríte takejto demagógii. Tým, že sme nedali licenciu nikomu, sme práve naopak pomohli budúcim príjmom štátneho rozpočtu. V Česku urobili chybu, pustili tam tretieho operátora, a tak všetci museli znížiť ceny. My máme dvoch a ceny zostali na pôvodnej úrovni, prípadne ešte sa aj zvýšili. Štát však má z každého telefónneho účtu 20 percent DPH. A predsa je logické, že čím vyššie účty sú, tým máme aj vyššie príjmy v štátnej pokladni. Buďte radi, že som prišiel na takýto skvelý nápad, predsa len je lepšie, ak peniaze skončia vo vreckách mobilných operátorov, ktorí nám potom zaplatia daň zo zisku a navyše vyberieme aj niekoľko desiatok miliárd na DPH, než by mali zostať v peňaženkách občanov. Jediné, čím sa mi obaja revanšovali, bolo to, že mám v oboch mobilných sieťach neobmedzený doživotný kredit. Za to, koľko som ušetril štátu a zvýšil zisky im, si azda takúto malú pozornosť zaslúžim," skonštatoval.
V pohodovej atmosfére sme prebrali nedávnu dobre utajenú Palackovu svadbu, na ktorej mu bol svedčiť jeho najlepší priateľ - premiér Mikuláš Dzurinda.
"S Mikym sa poznáme už aspoň 20 rokov. Ja naňho veľa viem, on na mňa tiež. Predtým to medzi nami nebolo až také vrúcne, odkedy však vieme, že sa navzájom môžeme potopiť, naše vzťahy sa dostali do veľmi korektnej roviny."
Spomenuli sme aj kauzu, keď exminister vnútra zobral licenciu leteckej spoločnosti Tatra Air. Ako sme sa dozvedeli, hlavným dôvodom k tomuto kroku bola exministrova obava, aby sa lietadiel nezmocnili arabskí teroristi a samovražednými útokmi neohrozili bezpečnosť našich občanov. G. Palacka nám potom logickými argumentmi vyvrátil aj ďalšie ohováračské tvrdenie, ako napríklad, že pre výsledok miliardového tendra na nákup motorových vláčikov malo byť rozhodujúce, ako "berie vec", ktorú kedysi vyslovil poslanec NR SR za SDKÚ Peter Kresánek.
"Jáj, to myslíte na ten jeho výrok, čo hovoril, že Gabo berie vec alternatívne, podľa faktu, že pozadie je pre stranu rovnaké. Tak to Kresánek nemyslel na mňa, ja predsa nie som Gabo, ale Ing. Gabriel Palacka."
V tom našu debatu prerušil telefón.
"Miláčik, volá Ti Janko Badžgoň," zašvitorila pri bazéne Palackova šarmantná manželka a podala mu najnovší mobil s modrým logom istého nášho operátora.
"Modrá je dobrá," zobral telefón a osušku a odkráčal smerom do predizby. Po asi desiatich minútach sa však usmiaty vrátil do vody a náš rozhovor mohol pokračovať.
Keďže meno exministra dopravy sa spomína aj v prepisoch odpočutých rozhovorov práve s podnikateľom a jeho dobrým priateľom z SDKÚ Jánom Badžgoňom, zaujímalo nás, ako to vlastne bolo s tými 40 miliónmi, ktoré mu štát poslal na účet vo švajčiarskej banke.
"Všetko, čo sa doteraz o našom telefonickom rozhovore s ním popísalo, boli iba odporné lži. Janko Badžgoň bol spoločníkom vo viacerých firmách, ale poznáte to, nie vždy vám všetko vyjde, a tak mu niektoré zbankrotovali. A jedna jeho eseročka zostala štátu na daniach dlžná okolo 80 miliónov. No a Ivan Mikloš mu sľúbil, že ak zaplatí aspoň polovicu, zvyšok mu Daňový úrad odpustí. Lenže vtedy sme nemali na daňovom Majku Machovú, ale bol tam ešte ten Mráz z SDĽ, ktorý s tým nesúhlasil, a preto sme ho už odvolali. A tak tých zaplatených 40 melónov mu štát vrátil. Janko chcel, aby mu tie peniaze poslali do nejakej švajčiarskej banky. Lenže ten telefonát, čo mi Janko volal, odpočul niekto z tej skupinky ľudí, čo už o nich Miky hovoril, že škodia záujmom Slovenska a predovšetkým SDKÚ, nahral si ho a potom ho poslal do médií. Ale tak štátu treba, my v SDKÚ sme chceli, aby z tých 80 miliónov zaplatil štátu aspoň polovicu. Ale keď to na daňovom zamietli, tak sme mu aj tých 40 miliónov vrátili. Minule sme s Jankom boli na kávu a mi hovoril, že tú firmu dal do likvidácie. Štát si tak môže pískať, lebo mu tam zostala len jedna stolička a PC, a tak veritelia neuvidia ani halier," vysvetlil nám pozadie tohto údajného škandálu.
Na záver našej príjemnej debaty sme sa ešte pokladníka SDKÚ spýtali, ako to bolo s financovaním jeho domu, o ktorom sa nielen v Bratislave šíria legendy.
"Neverte všetkému, čo počujete. Keby bolo pravdou, čo o mne tvrdia neprajníci a mediálne hyeny, už dávno by som sa vozil v drahom aute a býval aspoň v stomiliónovom dome. Lenže ja somár som bol celý život čestný a zmohol som sa iba na obyčajný sedemmiliónový domček s troma terasami, ktorý bol v takom dezolátnom stave, že nebyť našich investícií, tak by už asi nestál. A to ani nehovorím, že ani ten sprostý malý domček som nemohol zatiahnuť z vlastného vrecka. Skončili tam všetky moje úspory, stavebné sporenia a ešte si musel aj požičať. Bolo to od jedného človeka, no dúfam, chápete, že nechce byť menovaný. Dohodli sme sa, že splatnosť pôžičky skončí v roku 2070, pričom, keďže ma považuje za seriózneho človeka, mám až do roku 2050 odklad splátok. To viete, odkedy naša strana spolupracuje s HZDS, rád si v podnikaní nechám poradiť od istého nášho bývalého popredného štátnika, ktorý podobným spôsobom obetavo a nehľadiac na vlastné (zá)ujmy, zachránil pred schátraním bývalú odborársku zotavovňu v Trenčianskych Tepliciach," dodal ponáhľajúc sa už na školenie o využívaní eurofondov Gabriel Palacka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.