je podstatne menej ako po iné roky. Záštitu nad akciou po prvýkrát prevzal premiér Mikuláš Dzurinda.
"Nesmieme dovoliť, aby si Hlinku privlastnili tí, ktorí škodia Slovensku, vedome či nevedome," povedal premiér.
Dzurinda vyhlásil, že dozrel čas, aby sme sa nepozerali na otca národa ako na symbol, ale ako na slovenského politika.
"O Hlinkovom skutočnom mieste v slovenských dejinách sme hovorili veľmi málo. Tak sa stalo, že si Hlinku prisvojili hlásatelia netolerancie a neznášanlivosti."
Po prvých Dzurindových slovách začala časť zúčastnených pískať a hanlivo po ňom pokrikovať.
"Je mi ľúto, že dnešný sviatok zneužila hŕstka ľudí," povedal premiér krátko po uložení Hlinkovej rakvy do jeho ružomberského mauzólea.
Spokojný nebol ani spišský biskup František Tondra, ktorý celebroval svätú omšu.
"Takéto reakcie sú nevhodné a škodia," povedal.
Na stretnutí a omši sa zúčastnili aj viacerí politici ako napríklad Ján Čarnogurský či Ján Slota. Anna Malíková netradične do Ružomberka neprišla, údajne je na dovolenke.
"Som rád, že aj premiér, ktorý má k národným myšlienkam trošku ďaleko, si uctil svojou prítomnosťou otca národa. Vidím to v dobrom svetle, ale v jeho prejave bolo viac dezinformácií o Andrejovi Hlinkovi," ohodnotil Slota.
Neskôr už dodal, že vláda sa správa v rozpore s Hlinkovými myšlienkami.
"Pripadá mi to tak, že záštitu už mohol zobrať aj Bugár alebo Duray!"
Svätú omšu si vypočuli aj 20 chlapci zo Slovenskej pospolitosti v čierno-modrých uniformách s ťažkými topánkami. Na otázky, či uniformy so strieborným dvojkrížom pod hrdlom nie sú gardistické, odpovedali jednoznačne: "Nie, je to náš originál." Dokonca sa dištancovali aj od obidvoch Slovenských národných strán.
Oveľa militantnejšie sa správal starší muž so slovenskou zástavou, ktorý jednu z novinárok nazval "židovská papuľka". Objavili sa aj traja mladí obdivovatelia Jozefa Tisu v tričkách s jeho portrétom, ktorí celkom ocenili prístup Dzurindu k osobe Hlinku.
V Ružomberku včera prvý raz vystavili na verejnosti rekonštruovanú Hlinkovu rakvu, ktorá bola od roku 1945 v krypte Dómu sv. Martina v Bratislave. Rakva Andreja Hlinku bola bez jeho pozostatkov, tie sa dodnes nepodarilo objaviť.
Daniel VRAŽDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.