vďaka skončeniu horúčav podarilo dostať väčšinu požiarov pod kontrolu.
Napriek tomu je však bilancia katastrofálna, tisíce hektárov lesa zhoreli počas tohtoročných požiarov na Iberskom polostrove. Len v Portugalsku tohto roku plamene spustošili 2150 kilometrov štvorcových lesa. V Španielsku podľahlo vysokým teplotám podľa oficiálnych informácií 47 ľudí. Úrady Portugalska, ktoré zasiahli najťažšie požiare v histórii krajiny, vyhlásili koniec pohotovosti. "Všetky požiare sú uhasené," vyhlásil šéf portugalských požiarnikov Joao Abrantes. Obnova zhoreného lesa bude podľa odborníkov trvať 20 až 30 rokov.
Španielskym požiarnikom včera výrazne pomohli silné búrky. Silné vetry odniesli strechy domov, povyvracali stromy, strhli stĺpy vysokého napätia a zaplavili koľajnice. Železničné spojenie medzi Barcelonou a Valenciou pozdĺž stredomorského pobrežia muselo byť kvôli výpadku prúdu dočasne uzavreté.
Na následky horúčav zomreli v Európe tisíce ľudí, predovšetkým vo Francúzsku, kde sa počet obetí odhaduje na 3000. V Janove podľa talianskych médií zomrelo v uplynulých dňoch na následky extrémnych horúčav viac ako 100 chorých a starých ľudí. Obete boli väčšinou osoby vo veku 75 až 80 rokov a trpeli na poruchy krvného obehu a dýchacie problémy. Nemocnice v Janove sú preplnené. Z Milána hlásili už pred niekoľkými dňami 50 postarších obetí horúčav. Ani búrky nepriniesli na severe Talianska očakávané ochladenie. O zvýšenom počte mŕtvych hovorí aj Turín, kde zaznamenali za prvých 13 augustových dní o 128 úmrtí viac ako minulý rok. Vo Verone zomrelo tento rok o 50 ľudí viac než vlani.
Pri francúzskom hlavnom meste Paríž zriadili v priestoroch bývalej tržnice veľkú halu na umiestnenie stoviek obetí horúčav. Do mraziacich boxov haly vo veľkosti 4000 metrov štvorcových sa zmestí až 2000 tiel. Do utorka by do haly mali umiestniť 600 až 700 zosnulých. Vo Francúzsku sa ale tiež situácia zlepšila, po nedávnom ochladení nehlásili žiadne nové obete horúčav.
Autor: Lisabon/Madrid/Paríž/Rím/Ženeva (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.