Pavla Ruska na drobné súčiastky. Veľký pucung ale môže aj zmäknúť - šéf ANO vyslal po pezinskom guláši niekoľko ústupčivých signálov.
Žiada sa ale predsunúť systémovú vec: Prázdniny-neprázdniny, mesačné a dlhšie výpadky v činnosti KR sú nezodpovedné a zničujúce. Tento štát nie je bordel, v ktorom sa môže utáboriť totálna anarchia. Toto čítajte: "Koaličná rada zasadá pravidelne, minimálne dvakrát za mesiac, alebo na požiadanie niektorého z partnerov" - článok 6, odsek III. koaličnej zmluvy. Tak - a teraz klinec: Ako môžu Dzurinda, Hrušovský a Bugár korporatívne vyčítať Ruskovi porušovanie koaličnej zmluvy, keď páchajú to isté? O čo je odsek III., článok 6 menej podstatný a dôležitý, ako odsek VI., článok 1 ("... Ak sa niektorý z koaličných partnerov vo vážnej veci a proti vôli ďalších členov koalície spojí na presadenie návrhu s opozíciou, je to hrubé porušenie práv ostatných partnerov koalície...")?
Ani náhodou tu nejde o formalizmus či nejaké bazírovanie na byrokracii. Ak existuje koalícia zo štyroch subjektov, ktorá má tvoriť spoločnú politiku a riadiť štát, niet inej cesty, ako trpezlivé a pravidelné zlaďovanie postojov. Keby nadpolovičnú dôveru 51% občanov získala jedna strana, netreba nikomu chodiť na žiadnu KR, na zásadné rozhodnutia, určené na prenos do vlády a parlamentu, stačí jej najvyšší orgán. Ak ale vládnu moc tvoria strany dve, tri, či štyri, neexistuje iná platforma, kde je priestor zjednocovať postupy a nachádzať politickú súčinnosť, len na tento účel vytvorený politický orgán. Keď prestane fungovať, nastupujú kuloárne a záchodové dohody, rôzne ad hoc stretnutia klubov na poslednú chvíľu (ako priznal Bugár v nedeľu na TA 3) a pod. A výsledkom je - cirkus a anarchia.
To vidíme dnes a už mesiace dozadu. Čo si má občan-poplatník myslieť o tom, že zajtra čaká na koaličnú spoločnosť hromada - azda dvadsať - parciálnych káuz typu antidiskriminačný zákon, maďarská univerzita, jazyky menšín, v ktorých neexistuje spoločný výstup, ale všetky už žijú vo forme zákona stepujúceho pred bránou NR SR?? Rozumieme sa - načo je dobrý koaličný zákon, na ktorý majú štyri kluby, čo majú garantovať priechodnosť, štyri rôzne pohľady? Alebo iba dva - to stačí. Je normálne a vôbec mysliteľné, aby sa na desiatkach zákonov dohadovalo 77 poslancov, nemajúcich tušenia, o čo tu či tam beží? Nevraviac o tom, že sú to poslanci už poriadne rozhádaní.
Preto je trestuhodné, ak koaličné špičky do tej miery nevedia prekonať svoje nevraživosti, že radšej sa obchádzajú a kašlú na dôležitú politickú agendu. Vina padá na všetky štyri subjekty - ktokoľvek by mohol z vlastnej vôle, viď vyššie text KZ, zvýšiť frekvenciu stretávania. Keby bol záujem. Ústredný hriešnik a hlavný nositeľ zodpovednosti za kritický stupeň nekomunikácie je však predseda vlády. Či sa mu páči, či nie, premiér je neformálnou hlavou koalície a ak vzťahy a mechanizmy zadrhávajú, mal by prvý iniciatívne koordinovať a naháňať spoluprácu. Nášho premiéra však kvária už dlho úplne iné starosti - alebo skôr choroba (paranoja). Po rozume mu behá "skupinka". Včera sa so svojimi bludmi zdôveril dokonca Generálnej prokuratúre. To je sila - a osobitná kapitola.
Pavol Rusko dnes dostane od partnerov niečo ako ultimátum - buď ANO bude rešpektovať článok 1 z odseku šesť KZ, ktorý hovorí o nespájaní sa s opozíciou, alebo bude vytlačené z partie. Ako sme už napísali včera, rezervy pre udržanie sa pri moci v parlamente existujú. (Iná vec sú reformy, ktoré by menšinová vláda mohla zabaliť.) Scenár už rozbalil na plné ústa Béla Bugár: "Parlamentnej podpore HZDS by netlieskali", ale keď sa inak nedá... Rusko teda vie, na čom je - ANO je trpný objekt tejto hry, nie činný subjekt. Keby sa ale zaviazal k slušnému správaniu v budúcnosti, SDKÚ, KDH i SMK sú ochotné zabudnúť na jarnú sezónu. Vrátane interrupcií, za ktoré by si ANO mohlo dokonca ešte raz aj zahlasovať; zákulisná diplomacia SDKÚ-KDH je na najlepšej ceste zariadiť, aby sa v opozícii na druhý pokus dostatočný počet hlasov nenašiel.
Ešte zaujímavejším chodom popoludnia ale bude Dzurindov referát o "skupinke", ktorá sa snaží o diskreditáciu SIS a SDKÚ. O tomto bode je chúlostivé i predčasné bez hlbších informácií sa rozpisovať, fakt je ale jeden: Ak preskočilo predsedovi vlády, sme v riti priatelia. Ak sa Dzurinda takto snaží obrniť pred budúcimi výpoveďami nejakých eštebákov, ktorých chytili pri odposluchoch, ešte horšie... To už potom zostávajú naozaj len tie predčasné voľby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.