vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti Jozef Šátek, šéfredaktor SME Martin M. Šimečka, novinár Milan Žitný a podnikatelia Miloš Žiak, Peter Lukeš a Michal Lazar. Pre náš denník to včera povedal Robert Kaliňák zo Smeru.
Odkedy premiér "skupinku" verejne spomenul, Kaliňák, ktorý je predsedom branno-bezpečnostného výboru parlamentu, začal pátrať, kto v nej je. "Podľa informácií, ktoré mám, je premiérova predstava o ´skupinke´ takáto. V kuloároch sa o nej vyjadroval oveľa skôr, ako to dal do médií," hovorí.
Premiér spomenutých ľudí údajne označil za svojich nepriateľov. Reakciu Mikuláša Dzurindu na Kaliňákove slová sa nám nepodarilo získať.
Jeho hovorca Martin Maruška povedal, že premiér bude mať dnes tlačovú besedu a na nej sa vyjadrí. Marušku ani nezaujímali mená, ktoré Kaliňák spomenul.
Premiér o "skupinke" včera vypovedal pred špeciálnym prokurátorom. Prokurátor prišiel za Dzurindom na Úrad vlády. "K obsahu výpovede vám nepoviem nič," povedal riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát. Odmietol odpovedať na otázku, či premiér menoval ako členov skupinky tých istých ľudí ako Robert Kaliňák.
Dzurinda na výsluchu nepredložil žiadne listinné dôkazy. Na stretnutí s generálnym prokurátorom Milanom Hanzelom však tvrdil, že ich má. "Prokurátor, ktorý ho vypočúval, si ich vyžiada," povedal Bernát. Na našu otázku, či sú listinné dôkazy napríklad v inštitúciách, a nie v premiérových rukách, Bernát povedal: "Vyžiada si ich od tých inštitúcií, od ktorých ich mal pán premiér." To sú napríklad aj články v médiách alebo správy z tajných služieb. Prokuratúra bežne žiada redakcie o kópiu toho-ktorého článku len preto, že svedok uviedol, že informácie sú v článku.
Premiérov výsluch sa začal o druhej popoludní askončil sa krátko pred pol piatou. "Zajtra si nad premiérovu výpoveď musíme sadnúť s policajným prezidentom, so šéfom sekcie vyšetrovania a dohodneme sa čo ďalej," dodal Bernát.
Ak premiér zoznam verejne odobrí, podľa Kaliňáka to bude úder demokracii. Ako povedal, obvinenia by smerovali práve proti ľuďom, ktorí bojujú proti bývalým eštebákom a korupcii. Minister vnútra Vladimír Palko na Kaliňákove tvrdenia odmietol reagovať, ale popoludní sa stretli.
Sociológa Michala Vašečku zoznam prekvapil. "Sú tam rôzni ľudia, ktorí majú rôzne záujmy. Mnohí spolu veľa nemajú." Vec považuje za divokú konštrukciu a nepredpokladá, že vznikla na Úrade vlády. Kľúčové bude podľa neho stanovisko premiéra.
Predseda branno-bezpečnostného výboru Robert Kaliňák považuje zoznam za zarážajúci. "Premiér by týchto ľudí rád obvinil za to, že sú zodpovední za medializáciu problémov SDKÚ, hoci oni sú dnes garantom nezávislosti, každý v inej časti."
Dzurinda sa podľa neho bojí, že sa odhalia "nekalé veci" v jeho strane. "Začal používať výsostne mečiarovské metódy, hľadá nepriateľov," tvrdí Kaliňák. Premiér má podľa neho "okruh vlastných zdrojov", ktoré mu hovoria, kto je nepriateľ.
Svoje zdroje označil Kaliňák za nezávislé a dôveryhodné. "Sú to tí, ktorí pracujú s týmito informáciami. Práve zdesenie z toho, že skupinka vyzerá takto, hovorí o tom, že tu nie je niečo zdravé. (...) Konečné slovo za všetkým dá generálny prokurátor, keď uzavrie vyšetrovanie."
K Dzurindovým informáciám sa pred časom vyjadril aj bývalý novinár a šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth. Denníku Národná obroda povedal, že cieľom skupiny je škandalizovaním SIS navodiť situáciu, že v spravodajskej službe bude musieť dôjsť k zmenám, ktoré by vyhovovali týmto ľuďom. Mali by z nich podľa neho získať aj ekonomický prospech. Včera sa ku Kaliňákovmu zoznamu Tóth odmietol vyjadriť.
Poslanec SDKÚ Peter Miššík povedal, že v poslaneckom klube sa o skupinke nikdy nezhovárali. "To je otázka skôr pre prezídium strany." Z mien, ktoré povedal Kaliňák, pozná len novinára Žitného. "Ako informácia sa mi to nezdá v poriadku. Ja som mimo týchto hier, neviem to posúdiť." Prezídium SDKÚ včera večer práve zasadalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.