nevidieť koniec, povedať však môžeme jedno: Sledujeme azda najbizarnejší a zároveň aj jeden z najďalekonosnejších škandálov slovenskej politiky. Fraška a dráma v jednom predstavení.
Dzurinda spáchal obrovskú nepodloženosť už pred dvomi týždňami, keď o existencii akejsi "skupinky", ktorá škandalizuje SIS, SDKÚ a štát, zakvákal do verejného priestoru. Ak také čosi jestvuje, a to z princípu nemôžeme nikdy vylúčiť, tak mal dve možnosti. Prvá: Pokiaľ "skupinka" svojím konaním pácha trestnú činnosť, z ktorej ju podozrieva, mal mlčať na verejnosti ako hrob a splniť si oznamovaciu povinnosť Generálnej prokuratúre. Rozumieme sa: Ak mám podozrenie z konania trestnej činnosti, nebudem predsa páchateľov upozorňovať, že všetko viem a idem im po krku. Vyšetrovateľom predsa úlohu nesmierne uľahčí, ak nič netušiaca "skupinka" môže byť lapená priamo pri čine... Je to asi stokrát jednoduchšie ako dokazovanie bývalých zločinov...
Druhá možnosť: Samotný fakt nejakého "škodenia" SDKÚ či ohovárania SIS, či aj štátu, nie je v demokratickej spoločnosti trestná činnosť. (A o tom boli pôvodné Dzurindove výroky, nie o "ovplyvňovaní tendrov", korupcii a pod., čo uniklo včera večer z kuloárov GP.) Čiže ak niekto vyhlási, že v SIS robia eštebáci od pivnice po povalu, alebo povie, že v SDKÚ sú samí zlodeji, môže to urobiť s tými najhoršími úmyslami, to však treba dokázať - práve ten ÚMYSEL škodiť, ohovárať, diskreditovať. Inak je to len kačica, mylná informácia (teda ak to náhodou nie je pravda). Čiže v takomto prípade mohol premiér vystúpiť verejne, ale jedine tak, že by "skupinku" menovite popísal. Inak ide o indukovanie psychózy a neistoty, so všetkým znakmi spravodajskej hry.
A teraz pozor: Trestný čin útoku na štátny orgán, v ktorom začala po Dzurindovej výpovedi GP vyšetrovanie "vo veci", zmizne po 1. septembri z Trestného zákona. Z tohto dôvodu bolo aj zastavené vyšetrovanie proti Petrovi Tóthovi, ktorý mal "zaútočiť" na ministerstvo vnútra (fax z hotela Danube o tom, že Palko vymazal stopy po odposluchoch). Čo sú toto za srandičky, pán Hanzel??
Dzurinda trestné oznámenie podal, takže by sme sa mali nachádzať vo variante 1. Ako sme si vyššie ukázali, spolu so zverejnením anonymnej "skupinky" je to však kombinácia, ktorá nedáva zmysel. Respektíve dáva zmysel iba taký, že premiérovi išlo o vyvolanie šoku, o teatrálne gesto. A my môžeme len špekulovať, že čo tým sledoval. Podozrenia, ktoré sa zbiehajú, by boli na dlhé rozprávanie...
Včera Dzurinda odmietol akokoľvek komentovať menoslov "škodcov", ktorý vykrámil poslanec Kaliňák. Na jeho hlavu sa zniesli výzvy (práve Kaliňák, Šimečka), že by mal vyjsť von s farbou, či je zoznam autentický, alebo sú na ňom celkom iní ľudia. No ale pŕŕŕ: Ak zajtra vystúpi poslanec XY a popozajtra niekto ďalší a prečítajú nejaký ďalší katalóg s úplne inými ľuďmi, to má Dzurinda permanentne pripomienkovať? Ten áno, ten nie...? Zjavná blbosť. Premiér sa zachoval sprosto, ale nie je povinný glosovať informácie, ktoré pozbieral po záchodoch a krčmách (údajne blízkych SDKÚ) Kaliňák. Za samotné zverejnenie mien, a teda prípadné nepríjemnosti označených, nesie zodpovednosť a musí si spytovať svedomie poslanec Smeru. Mohol napevno vedieť, že premiér nič nepotvrdí. Napokon, po večerných informačných únikoch z prostredia prokuratúry je zrejmé, že Kaliňák preháňal. "Zoznam je užší", povedal Hanzel.
Podstata kauzy však nie je v korektnosti informácií o "skupinke" a ich zverejnení, ale v overení faktu, že Dzurinda sa zapojil do frontálneho útoku proti riaditeľovi NBÚ Mojžišovi. Ťažko byť teraz konkrétnejší, ale je isté, že premiér je vo vleku ľudí, ktorých vyvrhla zo SIS Ruskova odposluchová kauza. Tí - na čele s exriaditeľom Mitrom - sú už dlhodobo v konflikte s Mojžišom, keďže ten šéfuje úradu, ktorý drží v rukách ich budúce uplatnenie v bezpečnostných zložkách (bezpečnostné previerky podľa štandardov NATO). Návrh zákona, ktorý NBÚ predkladá parlamentu, hovorí o tom, že príslušnosť k bývalej ŠtB v akejkoľvek funkcii a v akomkoľvek odbore je do budúcnosti diskvalifikačný prvok na každej úrovni. O to tu beží a všetko ostatné je omáčkou, ktorá má odpútať pozornosť. A je katastrofou, že premiér sa pridal na stranu skompromitovanej minulosti a ľudí, ktorí v SIS dlhodobo porušovali zákon (nelegálne odposluchy). Naozaj vzrušujúca téma je, že aké sily a dôvody ho k takémuto odkrytiu kariet pritlačili.
Nič potešujúceho od tejto kauzy nečakajme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.