zamysleniu sa nad hodnotou demokracie, ľudských práv a slobody. "Dnes nestojíme na strane demokracie sami, uväznení v zoskupení, ktoré o nás rozhodlo bez diskusie a 21. augusta 1968 poslalo do našej vlasti tanky. Dnes rozumieme sile vlastných rozhodnutí a ich moci ovplyvniť svoj osud, ako aj osud našej krajiny," uvádza sa vo vyhlásení predsedu vlády. Občianska sloboda, o ktorú sa reformné sily v roku 1968 pokúšali, sa po roku 1989 stala podľa Dzurindu pevnou a skutočnou slobodou prítomnosti slovenskej spoločnosti.
Jar a leto pred 35 rokmi vníma premiér ako vtedajší závan nádeje na demokraciu spoločenských pomerov, pričom občania očakávali pozitívne zmeny. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy však zmaril tieto nádeje. "Tento deň si pripomíname kus našej tragickej a trpkej histórie a udalostí, ktoré priniesli ľudské obete a znamenali potlačenie slobodných hlasov, utrpenie a úpadok našej vlasti," uviedol Dzurinda.
Premiér si dnes napoludnie v Bratislave uctí pamiatku obetí vpádu okupačných vojsk kyticou kvetov, ktoré položí k pamätným tabuliam Petra Legnera a Danky Košanovej. Tí pred 35 rokmi tragicky zahynuli pred budovou hlavnej pošty a Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.