prezidentská alebo nie je, uzavrela po rozhodnotí koaličných partnerov včera aj vláda. Kabinet rozhodol, že zmluva je prezidentská tak, ako to tvrdila ANO a opozičné strany. Preto ju bude posudzovať a bude o nej hlasovať parlament.
Kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu rozhodol o zmluve na základe právneho posudku komisie ministra spravodlivosti Daniela
Lipšica. Tá ju označila za prezidentskú, lebo zakladá práva a povinnosti fyzických a právnických osôb.
Lipšic tvrdí, že k zmluve boli akceptované všetky pripomienky Legislatívnej rady vlády. Odteraz sú podľa neho irelevantné tvrdenia, že zmluva zvýhodňuje jednu cirkev. Po schválení parlamentom zmluvu musí podpísať prezident. V parlamente sa však očakáva búrlivá diskuia.
Vláda odobrila včera aj dohodu o náboženskej výchove a vzdelávaní s 11 registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami na Slovensku. Aj keď nejde o medzinárodnú zmluvu, rozhodovať o nej budú poslanci v záujme zachovania rovnakého prístupu ku všetkým cirkvám.
Dohoda zavádza ako povinne voliteľný predmet aj iné náboženstvo ako katolícke. V prípade prihlásenia menej žiakov ako stanovuje norma, môže raditeľ školy povoliť vyučovanie náboženstva v čase po ukončení vyučovania ostatných predmetov.
Norma predstavuje 12 žiakov tak, ako je to u katolíckej výchovy. Registrované cirkvi môžu po dohode na náboženstvo v spoločnej triede prihlásiť žiakov rôznych ročníkov a vyznaní.
Uznáva sa aj právo cirkví zriaďovať a riadiť vlastné školy. Štát nebude chcieť, aby cirkevné školy mali také výchovné a vzdelávacie programy, ktoré nezodpovedajú výchove a vzdelávaniu týchto cirkví. Tieto školy dostanú financie rovnako ako ostatné školy.
Dohoda umožní cirkvám zriadiť pedagogické a katechetické centrá. Centrá zabezpečia odborné a metodické riadenie cirkevných škôl i odborné vzdelávanie učiteľov a nepedagogických zamestnancov cirkevných škôl. Registrované cirkvi môžu navrhnúť aj zriadenie teologických fakúlt pri univerzitách.
Tomáš SZMRECSÁNYI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.