Samsonom.
Ten je presvedčený, že minister financií by neprišiel s takým návrhom DR, ktorým by ochudobnil príjmy do štátneho rozpočtu. Na druhej strane chce MF podľa neho navrhovanou DR jednoduchšie prísť k daňovým príjmom cez nepriame dane, pretože už 10 rokov sa mu nedarí vymôcť v plnom rozsahu priame dane.
Aký dopad bude mať podľa vás daňová reforma (DR) na našu ekonomiku a obyvateľov?
- Jednoznačná odpoveď neexistuje. DR predpokladaná MF SR predpokladá zníženie priamych daní, teda chce ovplyvniť podnikateľskú činnosť, pracovnú aktivitu ako aj snahu zamestnať sa. Zníženie sadzby dane z príjmu by malo podporiť ekonomický rast. DR počíta ale aj so zvýšením nepriamej dane, DPH a spotrebnej dane u niektorých komodít, čo zaťaží všetkých obyvateľov, ale do určitej miery aj výrobcov. Táto stránka DR znamená zhoršenie životnej úrovne obyvateľstva, zníženie ich reálnych príjmov. Navrhovaná DR ako celok na jednej strane podporí ekonomický rast (zníženie priamej dane), ale na druhej strane ho zníži rastom nepriamych daní, čím sa zníži kýpyschopnosť obyvateľstva a zvyšujú sa náklady výrobcov. Čiže, navrhovanou daňovou reformou sa môže dosiahnuť ekonomický rast, ktorý ale nemusí priniesť zlepšenie životných podmienok obyvateľstva. K spoločenskému pokroku a rastu životnej úrovne by došlo len za podmienok relatívne vysokého ekonomického rastu (ročný rast HDP 5-6 %), ktorý by bol schopný prinajmenšom kompenzovať rast nepriamych daní.
Ministerstvo plánuje zaviesť rovnú daň z príjmu vo výške 19 percent ako aj zjednotiť sadzbu DPH na tú istú úroveň. Je to podľa vás správny krok?
- Môj osobný názor je, že sa tým optimálne nevyrieši daňová politiky pre našu súčasnosť a ani pre najbližšie roky. Rovnaká sadzba dane priamej i nepriamej, je na prvý pohľad prijateľná najmä po formálnej stránke. Lenže podľa mňa to nie najlepšie a ani dobré riešenie. Problémov je tu viac. MF nezdôvodnilo prečo práve 19-percentná a nie vyššia alebo nižšia rovnaká daň. MF malo ekonomicky a číslami dokázať, že 19 percent je optimum, ktoré naša ekonomika v súčasnosti potrebuje, lenže to zatiaľ neurobilo. Je však otázne, či takúto daňovú sadzbu znesie štátny rozpočet, a či z nej bude dosť daňových príjmov. Podnikateľom čiastočne pomôže, no spotrebiteľom skôr pohorší. Len konštatovanie, že takúto rovnakú daňovú sadzbu pre priame a nepriame dane majú viaceré štáty a majú vysoký ekonomický rast, je nepresvedčivé a povedal by som aj zavádzajúce. Každá národná ekonomika je iná, má rozdielnu ekonomickú úroveň a pri tak dôležitých reformách ako je daňová, treba vychádzať z konkrétnych podmienok tej ktorej ekonomiky. Takisto pri súčasnom sociálnom zložení obyvateľstva asi nebude prínosom. Budú v nej naši bohatí (aj zbohatlíci) ešte viac bohatnúť a chudobní stále viac chudobnieť? Myslím si, že rovnaká daňová sadzba priamej i nepriamej dane by sa skôr hodila pre ekonomiky s vyššou ekonomickou úrovňou, akú máme my, kde nám rastie počet chudobných a sociálne odkázaných ľudí.
Ako sa vám, ako ekonómovi, javia vyjadrenia ministerstva financií, že znížením sadzby dane z príjmov právnických osôb z 25 na 19 percent stúpne motivácia podnikateľov platiť dane?
- Platiť daň je vždy problém či ide o 25 alebo o 19-percentnú sadzbu. Venovala sa tomu aj tzv. "teória ekonómie ponuky", ktorá vznikla koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia ako odozva na problémy americkej ekonomiky a na podporu Reaganovho hospodárskeho programu. V nástrojoch daňovej politiky sa zaoberali aj znížením hraničných daňových sadzieb, ktoré by pozitívne ovplyvnili ekonomický rast. Pre ekonómov ide o známu, dosť často aj u nás propagovanú, Lafferovu krivku. Prax ale nepotvrdila teoretickú hypotézu, že zníženie daňových sadzieb prinesie viac daňových príjmov do štárneho rozpočtu. Ukázalo sa, že zvýšenie daňovej sadzby vedie takmer k proporcionálnemu zníženiu, resp. zvýšeniu daňových príjmov štátu. Preto si myslím, že obchádzanie daňovej povinnosti a snaha o neplatenie daní tu zostane aj po znížení daňovej sadzby. Aj doteraz a aj v novej daňovej reforme a politike treba nájsť ekonomické nástroje, ktoré by neplatenie daní neumožňovali. Kým sa oplatí neplatiť dane, tak sa platiť nebudú...
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.