výskumov. K tomuto záveru, ktorý v stredu zverejnil španielsky denník ABC, dospeli experti z univerzity v severošpanielskom meste La Coruňa.
Šéf tímu odborníkov Juan Luis Montero, ktorý je profesorom na fakulte humanitných vied uvedenej univerzity, navrhol rekonštrukciu veže. Jej maketa je v súčasnosti vystavená v španielskom národnom archeologickom múzeu.
Maketa ma ďaleko ku skutočnej veži, stavbou ktorej sa podľa Biblie jej konštruktéri snažili dosiahnuť nebo. Boh ich za ich márnivosť potrestal tak, že stavitelia začali rozprávať rozličnými jazykmi. Keďže sa nedokázali navzájom dorozumieť, nemohli ani pokračovať v začatom projekte.
Od roku 1892 sa orientalisti, archeológovia a architekti snažili zistiť podobu veže a zhodli sa v tom, že merala 90 metrov. Tieto odhady však narážali na závažný technický problém. Dosiahnutie odhadovanej výšky totiž odporovalo zákonom o statike a rezistencii nepálenej tehly jediného materiálu dostupného v regióne. Španielski experti však tvrdia, že všetky doterajšie výskumy vychádzali z nesprávneho predpokladu, pretože monument takejto výšky nie je možné postaviť z nepálenej tehly.
Stavba mýtickej Babylonskej veže sa datuje do šiesteho storočia pred naším letopočtom, kedy boli Hebreji deportovaní do Mezopotámie, aby tam pracovali na vybudovaní mesta Babylon. Veža dostala pomenovanie Etemenaki (dom medzi nebom a zemou) a považovali ju za "stred vesmíru, symbol harmónie sveta zrodenej zo sily najvyššieho boha Marduka, víťaza nad silami chaosu a organizátora vesmíru".
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.