postihujú pečeň. Hlavným rozdielom medzi nimi je spôsob nákazy pri hepatitíde A je to orálno-fekálny, pri hepatitíde B prostredníctvom nakazených telesných tekutín. Infikovať sa môžete kdekoľvek hepatitídou A napríklad aj v znečistenej vode v nekontrolovaných slovenských jazerách. Proti obom typom hepatitídy sa možno chrániť očkovaním. Existujú vakcíny proti jednotlivým typom hepatitídy zvlášť, ale aj kombinovaná vakcína, ktorá chráni proti hepatitíde A aj B súčasne.
Na hepatitídu typu A si treba dávať pozor pri konzumácii mušlí a iných morských živočíchov, ktoré sú častým prenášačom vírusu hepatitídy A. Mušle dokážu koncentrovať vírus z kontaminovaných vôd a zdržiavať ho v sebe. Zvyknú sa konzumovať surové alebo len zľahka oparené, čo v prípade, že boli kontaminované, značí, že vírus nemusí byť zničený. Nákaza hrozí aj pri konzumácii rybích hláv po nedostatočnej tepelnej úprave, pretože ryby dokážu poskytnúť útočisko vírusu vo svojich žiabroch. Zdrojom nákazy môžu byť nezávadné potraviny, pokiaľ s nimi manipulovala infikovaná osoba. U nás sa ľudia zvyknú kúpať v prírodných jazerách či štrkoviskách ale aj tam sú ohrození vírusom hepatitídy A, pretože v takýchto vodách môžu byť fekálie a nákaza sa môže preniesť pri náhodnom požití vody.
S nosičom vírusu hepatitídy B sa môžete stretnúť kdekoľvek. Počet prenášačov v celosvetovom meradle stúpa každoročne o 2 3 %. Prenášači tak tvoria obrovský rezervoár, z ktorého sa vírus hepatitídy B môže šíriť ďalej k vnímavým jedincom.
Zvlášť vysoké riziko nákazy vírusom hepatitídy B existuje u cestovateľov, hlavne ak sú sexuálne aktívni, prípadne sú v inej forme blízkeho kontaktu s miestnymi osobami. Vysoko rizikové sú aj vnútrožilová aplikácia drog s požičiavaním ihiel, tetovanie či akupunktúra. Potenciálne riziko predstavuje aj lokálna zdravotná starostlivosť, najmä u cestovateľov venujúcich sa kontaktným športom alebo dobrodružným akciám, ktoré zvyšujú riziko úrazu. Patria sem napríklad turisti, biznismeni, zdravotnícki pracovníci, misionári či diplomati.
Jediná spoľahlivá ochrana je očkovanie. Vakcína proti hepatitíde A dokáže zastaviť prepuknutie ochorenia v populácii, pokiaľ je v nej dostatočný počet očkovaných osôb.
Očkovanie proti hepatitíde B sa spočiatku odporúčalo iba osobám s vyššími rizikovými faktormi. Ukázalo sa však, že to neovplyvnilo jej výskyt. Navyše, u viac ako 30 % infikovaných sa nezistí zdroj nákazy, na ktorý by sa dalo vakcinačne zamerať.
Preto by sa mal pred týmito ochoreniami každý chrániť.
Autor: Ko/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.