Prvoradý - účel
Skôr, ako si domov prinesieme konkrétny výrobok, mali by sme si ujasniť, na aký účel ho chceme použiť. Na suché či mokré vysávanie, alebo na tepovanie?
Medzi najrozšírenejšie patria vysávače na suché vysávanie. Nečistoty vysávajú do prachových vrecúšok. Luxusnejšie typy sú vybavené rotačnou kefou, ktorá je pripevnená priamo na nasávaciu hubicu. Sú vhodné predovšetkým do domácností, kde je aj mačka alebo pes.
V poslednom čase si získavajú obľubu vysávače, ktoré pohlcujú nielen suchý, ale aj mokrý odpad. Do ich výbavy patrí okrem vrecúška na prach aj nádoba na vodu. Nasatý prach prejde čistiacimi filtrami a podľa toho, ktorý typ vysávania zvolíme (mokrý alebo suchý), použijeme konečný filter, kde nečistoty zostanú. Pri suchom vysávaní je to papierové vrecúško, pri mokrom nádoba s vodou. Niektoré typy majú navyše aj funkciu šampónovania. Vysávače s mokrou filtráciou nasatý vzduch filtrujú vo vodnej clone, takže nepotrebujú prachové vrecúško.
Všetky typy ponúkajú čoraz efektívnejší výkon, vďaka čomu je vysávanie rýchlejšie, a priateľskejší ergonomický tvar šetria chrbticu. A nielen to. Nová generácia týchto elektrospotrebičov navyše prečisťuje nasávaný vzduch.
Na ktoré parametre by sme sa pri ich kúpe mali sústrediť?
Príkon
Je to údaj, ktorý vyjadruje, koľko energie vysávač spotrebuje, nie však, ako sa mnoho zákazníkov mylne domnieva, jeho výkonnosť alebo efektívnosť. Príkon vysávača sa meria vo wattoch (rozpätie od 700 do 1600 W).
Nasávací výkon
Kvalita vysávania závisí predovšetkým od neho a od tvaru koncovky. Účinné nasávanie je kombináciou správneho prúdenia vzduchu a vysokého podtlaku. Nasávací výkon sa meria na hubici vysávača a udáva sa vo wattoch. Pri priemerných vysávačoch je to 100 až 225 W a pri veľmi kvalitných až 425 W.
Čím vyšší je nasávací výkon, tým účinnejší je vysávač. Venujte mu teda náležitú pozornosť!
Filter
Plní funkciu zachytávača prachových čiastočiek. Aj pri najlepšej nasávacej sile vysávača sa totiž prach a špina dostanú do atmosféry, ak nie sú účinne oddelené od vzduchu predtým, ako dosiahnu výfukový otvor. Filtrácia schopnosť vysávača zachytávať čo najviac mikroskopických častíc rôznych druhov, ktoré prach obsahuje (roztoče, baktérie, vírusy, peľ, popol atď.) je dôležitým kritériom jeho kvality. Teraz už aj štandardný 4-násobný filtračný systém zabezpečí, aby bol vychádzajúci vzduch čistejší ako vzduch v okolí. Najkvalitnejšie výrobky majú 5- až 7-stupňovú filtráciu. Jednotlivé stupne tvorí viacvrstvové papierové vrecko (z hľadiska filtrácie textilné vrecká dostatočne nevyhovujú) a rôzna kombinácia filtrov.
Najčastejšie sa používa filtračné vrecúško z 3 papierových vrstiev v kombinácii s jednoduchým hygienickým filtrom motora a elektrostaticky nabitým mikrofiltrom (5-násobný filtračný systém). Zárukou takmer 100-percentne čistého vyfukovaného vzduchu je kombinácia 3-vrstvového vrecúška s dvojitým hygienickým filtrom motora a elektrostaticky nabitým mikrofiltrom (6-násobný filtračný systém). Doplnený o fresh air filter s aktívnym uhlím sa navyše stará o vzduch bez zápachu (7-násobný filtračný systém).
Schopnosť filtrácie sa udáva v mg/m3, čo vyjadruje množstvo emisie prachu. Táto hodnota by mala byť čo najnižšia pri špičkových výrobkoch je okolo 0,004 a menej. Výrobky s týmto parametrom možno považovať za protialergické.
Aby sa zaručila najlepšia kvalita vzduchu, treba sa uistiť, že model je vybavený dobrým filtrom, pokiaľ možno dosahujúcim alebo prevyšujúcim normy HEPA 12.
Hlučnosť
Na dostatočné prúdenie vzduchu musí motor pracovať pri 3000 otáčkach za minútu. Priemerný hluk vysávača je okolo 80 dB (decibelov). Špičkové značky sa už dostávajú za hranicu 70 dB.
Kvalita vrecúška
Je nezanedbateľným kritériom pri výbere vysávača. Kupujme radšej vrecká ukončené hygienickým uzáverom, ktorý zabraňuje úniku prachu pri ich výmene.
Zhrnutie
Pri výbere vysávača sa netreba dať ovplyvniť iba príťažlivým vzhľadom a farbou, aj keď do interiéru by sa hodila práve červená. Myslieť treba predovšetkým na komfort, silu a dômyselnosť v detaile. Ako bonus si dožičme hoci aj sériovo dodávaný nosný popruh, ktorý uľahčuje ošetrovanie podlahy, schodov a regálov.
A ešte niečo. Alergici určite ocenia možnosť centrálneho vysávania, ktoré znižuje prašnosť takmer na nulu. Nevyhnutnou súčasťou centrálneho vysávača je potrubný rozvod v dome.
Centrálny vysávač sa zapína zasunutím hadice do vysávačovej zásuvky. Výkonný agregát nasáva veľké množstvo vzduchu, ktorý spolu s nečistotami prechádza hadicou a potrubným rozvodom až k sústave filtrov. Tu sa vzduch očistí a následne vyvedie mimo objektu.
Autor: Miroslava UNGEROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.