rozhodovanie. Zákon, ktorý má urýchliť súdne konanie, schválila vláda minulý týždeň. "Odbremení sudcov od často rutinného procesného rozhodovania, ktoré naozaj nemusia vykonávať," tvrdí minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Nová právna norma počíta s pôsobením vyšších súdnych úradníkov, ktorí na niektorých súdoch pôsobia už takmer rok, súdnych tajomníkov, mediačných a probačných úradníkov.
Vyšší súdni úradníci majú právo pripravovať a analyzovať spisy, môžu rozhodovať v rutinných procesných veciach. Počíta sa s tým, že budú fungovať ako asistenti sudcu. Zákon vytvára predpoklady na to, aby si za prísnych podmienok urobili justičné skúšky a obsadili voľné miesta sudcov. Lipšic však predpokladá, že sa to bude týkať iba menšieho počtu ľudí. Problémom je nízky plat. Pre absolventa vysokej školy je to iba niečo vyše 10-tisíc korún.
O niečo menšie právomoci budú mať súdni tajomníci, aj oni však preberú sudcom časť ich agendy. Poslednou kategóriou sú probační a mediační úradníci. Pilotný projekt beží už vyše roka, plne začnú pracovať od januára. Prví majú v kompetencii dozor nad odsúdeným na slobode, mediační úradníci zas môžu riešiť presne určené druhy sporov mimosúdnou cestou.
Lipšic tvrdí, že na Slovensku máme dosť sudcov, ale tí musia často robiť prácu, ktorá ich zbytočne zaťažuje.
Vyšší súdni úradníci sa zatiaľ osvedčili
Bratislava - Prax ukazuje, že vyšší súdni úradníci by mohli urýchliť vlečúce sa súdne konanie. "Povedal by som, že iba tie najlepšie," hovorí o skúsenostiach s úradníkmi predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ľudovít Bradáč. Ich pracovnú výkonnosť zatiaľ hodnotiť nechce, lebo tvrdí, že je na to ešte priskoro. "Ukazuje sa, že táto nová hierarchia v justícii bola nanajvýš potrebná a bude v budúcnosti veľmi užitočná," vyhlásil Bradáč.
Sudca od úradníka dostáva pripravený spis a môže začať priamo konať vo veci samej. "Sudca sa bude môcť viac sústreďovať na intelektuálnu činnosť a tú mechanickú, aj keď vysoko zodpovednú a niekedy právne náročnú, môže prevziať vyšší súdny úradník," povedal Bradáč.
V Banskej Bystrici majú na krajskom súde zatiaľ 13 vyšších úradníkov, pribudnúť by mal ešte jeden. Všetci majú právnické vzdelanie a už väčšinou pôsobili v štátnej správe na daňových úradoch, v policajných štruktúrach a na colných úradoch. Nájde sa medzi nimi aj niekoľko absolventov vysokej školy. Práve tých je väčšina na Krajskom súde v Nitre. "Právnik s praxou by to za tie peniaze nerobil," pripúšťa predseda súdu Ján Vanko. V Banskej Bystrici pracuje najviac vyšších súdnych úradníkov na obchodnom oddelení, najmenej na trestnom úseku. "Tam je potreba najnižšia," dodal Bradáč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.