pôsobia. Stojí za všimnutie, že nitky kľúčových škandálov posledného semestra, ale i mnohé staršie, sa zbiehajú v tajnej službe - Badžgoň, odposluchy SME, a napokon aj Dzurindova "skupinka". Hoci v poslednom prípade ešte pôvod kauzy v SIS nie je celkom viditeľný. Ale bude - jed na to.
Zvonku prihadzuje do kotla britský spravodajský vestník - čím dlhší je jeho seriál o SIS, tým autentickejšie pôsobí. Ani náhodou to nie je nejaký kvákajúci bulvár, ako sa ho snažia potrafené husi vykresliť - ako doplnkový zdroj používajú Jane°s Intelligence Digest západní analytici, od Pentagonu cez centrálu NATO až po sesterské tajné služby. Určite študovali aj posledný materiál, ktorý už nepojednával len o pomeroch v SIS, ale pozastavil sa najmä nad tým, že sa na jej obhajobu dal samotný premiér Dzurinda.
Po vystúpeniach prokurátorov, ktorí vyšetrovali odposluch SME-Rusko, je vysoko dôvodné podozrenie, že SIS vyrábala a obchodovala s nelegálnymi nahrávkami. Svedčí o tom nielen osem podozrivých, ale najmä deravý systém, ktorý Kaliňák už dávnejšie opísal ako "jedným uchom dnu, druhým von". Na odbore operatívnej techniky sedeli od pivnice po povalu eštebáci a ich šéf zažil v službe ešte aj Lexu. Skutočnosť, že po nástupe Mitra sa vo funkcii udržal, dodatočne vysvetľuje aj to, komu vďačíme za kvalitné nahrávky Lexa-Hudek (1996 - pusa na čelo, atď.) a asi aj za skvelé informácie, ktorými disponovala Pittnerova občianska komisia na vyšetrenie únosu malého Kováča. Riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš, bývalý šéf analytiky SIS, 15. júla v SME na plnú hubu povedal, že je vylúčené, aby sa ilegálne odpočúvalo bez vedomia riaditeľa SIS. Je tu teda obrovské podozrenie, že na pôde štátneho orgánu došlo k zločinnému spolčeniu a páchala sa organizovaná trestná činnosť vysokej spoločenskej nebezpečnosti.
Vo svetle týchto indícií inak vyzerajú aj ďalšie obvinenia Jane°s, na ktoré zatiaľ niet dôkazov - krytie nelegálnych obchodov so zbraňami a pod. To všetko by sa dalo vyšetriť, vyliečiť (novými ľuďmi) a rýchlo zabudnúť, veď škandály - aj takýchto rozmerov - okolo tajných služieb nie sú výsadou Slovenska. (Písačky, že ide o čosi bezprecedentné, sú pritiahnuté za chvost - poučné je pozrieť sa napr. do Čiech.) Šokujúce je ale v tomto kontexte angažmán Dzurindu - jeho reči o škandalizovaní SIS "skupinkou" avizujú, že sa postavil do role advokáta ľudí, na ktorých padajú vyššie uvedené podozrenia. A to je moment, ktorý mrazí - my predsa už dlho z viacerých zdrojov vieme (okrem iných to vyniesol aj Rusko z koaličnej rady), že premiér po voľbách zamýšľal odvolať Mitra. V decembri si to náhle rozmyslel, hoci od KDH, SMK a ANO mal súhlas nielen na odvolanie, ale aj na nomináciu človeka podľa vlastného výberu. Ale - možnosť nevyužil, hoci koaliční partneri ho dokonca posmeľovali. Neskôr Mitrovi vyslovoval opakovane dôveru. Čuduje sa teraz niekto, ak v auguste Jane°s píše, že "uvidí sa, či niektoré osoby vnútri SIS disponujú potenciálne zničujúcim materiálom, ktorý by mohol mať dopad na premiérovu vlastnú politickú kariéru"?
A poďme ďalej - v prvom kole vyšetrovania vojenskí prokurátori nepožiadali o zbavenie mlčanlivosti Vladimíra Mitra. S absurdnou výhovorkou - vraj jeho výpoveď nebola nutná. Teraz, v kole druhom, už požiadali. A zrazu sa Dzurinda roztáral o "skupinke". Šok je to poriadny, ale nie celkom novinka - v správe o činnosti SIS, ktorú predniesol generál Pittner v júni, sa píše aj o "SKUPINE vplyvných podnikateľov (...), ktorí posilňovali svoje kontakty v spoločenských a hospodárskych kruhoch a tieto vzťahy využívali pri korumpovaní štátnych úradníkov, rozhodujúcich o zadávaní lukratívnych zákaziek".
Keď premiér medializoval podozrenie o "skupinke", tak ju obvinil zo "škandalizácie, škodenia, destabilizácie". Prokurátorovi však už hovoril o "nezákonnom lobingu, korupcii a tendroch". Zaujímavý zvrat. Akoby si požičal správu SIS... Iná zvláštnosť: špecifický výraz "aktívne opatrenia", ktorým premiér ohúril pri popise metód "skupinky", je typický eštebácky žargón, ktorý použili pred ním Mitro aj Peter Tóth.
Už sme minule napísali, že eštebáci zo SIS, ktorí sa obávajú bezpečnostných previerok, chcú zosadiť riaditeľa NBÚ Jána Mojžiša. Je už klišé opakovať, že ten požíva takú dôveru NATO a vôbec Západu, akú nemá asi žiadny iný slovenský ústavný - neústavný činiteľ. Jeho nedávne prijatie u britského veľvyslanca Todda bolo priam manifestačným vyjadrením podpory. Dzurinda tomu musel rozumieť, veď sám má s takými gestami bohatú skúsenosť. Ak navzdory takémuto signálu bude naďalej presadzovať odvolanie Mojžiša, podozrenie vyslovené v Jane°s vlastnoručne podpíše.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.