susedných Čechách, ale už dlhší čas aj na Slovensku. Osudy detí z rôznych krajín od Kene, Ugandy až po Indiu, ktorým sa často nedostáva základného vzdelania, či potravy, priťahujú ľudí rôznych vekových kategórií, prevažne však mladých a študentov...
Slovenská katolícka charita so sídlom v Bratislave začala projekt zameraný na finančnú pomoc deťom v núdzi rozvíjať v roku 1996 za spolupráce s Center For a Child Development v Indii. V súčasnosti slovenskí adoptívni rodičia podporujú spolu 984 detí z Indie, kde sa projekt realizuje v 5 sociálnych centrách. Záujemcovia o adopciu sa s charitou môžu skontaktovať prostredníctvom dotazníka na stránke www.charita.sk, po ktorého vyplnení potom dostanú bližšie informácie o svojom budúcom dieťati. Vybavenie žiadosti o adopciu trvá do troch mesiacov, darca dostane kópiu osobnej karty dieťaťa s fotografiou, môže si s ním dopisovať v angličtine, poslať fotky, či vymieňať obrázky... Minimálny príspevok adoptívneho rodiča na dieťa je 420 Sk mesačne, pričom na rozdeľovanie finančnej pomoci dohliada rehoľná sestra Maria Goretti Quadros a jej spolupracovníci v Indii.
Keďže na Slovensku sa adopcii na diaľku venuje podľa dostupných informácií len táto organizácia a záujemcov u nás pribúda, existuje možnosť obrátiť sa na združenia podporujúce túto činnosť v Čechách. "Od zahájenia projektu v ČR máme niektorých adoptívnych rodičov aj zo Slovenska," hovorí Katka Kubíková, členka Humanistického hnutia v Čechách. Podľa jej slov sa od júla tohto roku začali ľudia zo Slovenska zaujímať o projekty intenzívnejšie a keďže hnutie hľadá koordinátorov pre rôzne aktivity, začiatkom septembra sa pripravuje seminár pre dobrovoľníkov na Slovensku, kde sa prípadní záujemcovia o prácu v hnutí môžu dozvedieť viac. "Koordinátori zapojení do hnutia v ČR pomáhajú s prípravou rôznych akcií ako sú napr. Plážový ples Afrika, festivaly, besedy v školách, rôzne prezentácie, zháňanie sponzorov a iné. Niektorí sú kontaktnými osobami v rámci projektu adopcia na diaľku, majú na starosti niekoľko detí z adopcie a zaisťujú vybavenie zmluvy, kontakt s adoptívnymi rodičmi, kontakt s koordinátormi v danej krajine apod. Zmyslom projektov nieje poskytovať pasívne čakajúcim ľuďom pomoc, ale naučiť týchto ľudí organizovať sa vo svojom vlastnom prostredí a zlepšovať svoje životné podmienky s vynaložením vlastného úsilia." Viac informácií nájdete na www.adopceafrika.cz.
Autor: Maťa Gregorová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.