schopná potvrdiť, že Teherán neobohacuje urán. Podľa dokumentu, ktorý získala tlačová agentúra Reuters, musí MAAE vykonať ďalšie kontroly, aby mohla dospieť k záveru ohľadom tvrdení Iránu o tom, že nevykonával žiadne aktivity v oblasti obohacovania uránu zahŕňajúce nukleárny materiál. Agentúra jadrového dozoru OSN sídliaca vo Viedni potvrdila tiež nedávne správy o tom, že vo vzorkách odobraných v nukleárnom zariadení v iránskom Natanzi našla vysoko obohatený urán.
Teherán sa okrem toho podľa MAAE priznal, že začiatkom 90. rokov vykonával pokusy s premenou uránu. Keďže o tejto skutočnosti agentúru neinformoval, mohlo by to byť interpretované ako nesplnenie dohovoru MAAE o jadrových bezpečnostných zárukách. Oficiálna iránska tlačová agentúra IRNA medzitým dnes citovala zástupcu Teheránu v MAAE, podľa ktorého je Irán ochotný podpísať tzv. dodatkový protokol umožňujúci dôkladnejšie previerky jeho nukleárnych zariadení. Podľa Aliho Akbara Salihiho však Irán žiada objasnenie určitých otázok týkajúcich sa zachovania suverenity vzhľadom na "neohlásené inšpekcie" obsiahnuté v dodatkovom protokole.
MAAE označila rozhodnutie Iránu začať rokovania o protokole za pozitívny krok. V predošlej správe v júni menovala agentúra početné príklady nenahlásenia jadrových aktivít zo strany Iránu. Podľa diplomatov sa očakáva, že USA budú z tohto dôvodu presadzovať vyhlásenie, že Teherán nedodržal zmluvu o bezpečnostných zárukách. Prípadná deklarácia o nesplnení tohto dôležitého doplnku k Zmluve o nešírení jadrových zbraní by si vyžadovala, aby rada guvernérov MAAE, ktorá bude o správe diskutovať 8. septembra, upovedomila o záležitosti Bezpečnostnú radu OSN.
Autor: Viedeň/Teherán (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.