Ing. Jaromír DURNÝ, Dvorkinova 2, Košice, ktorých sme vyžrebovali, sa môžu potešiť výhre 250 Sk. Blahoželáme!
Obec Červenica z fotohádanky číslo 81 sa nachádza v Slanskom pohorí 28 km od Prešova a najstarší písomný doklad o nej je z roku 1409. Spomína sa v ňom ako majetok rodiny Keczerovcov. Patril jej aj v r. 1572, medzitým, v r. 1460 bola v rukách Thurzovcov. Červenica a s ňou aj osada Dubník boli zemepánskymi obcami Keczerovcov (Dubník od r. 1299). Posledným zemepánom Červenice nebol šľachtický rod, ale Spišská komora (Spišská, tiež Košická komora bola inštitúcia, poverená správou kráľovských majetkov aj vyberaním príjmov v severovýchodnej časti Uhorska. Zanikla v r. 1848, keď boli založené uhorské ministerstvá.)
Červenica patrila medzi potočné radové dediny, uprostred šošovkovito rozšírené. Jej dominantou bol a je pôvodne gotický kostol sv. Mikuláša bisk. zo 14. storočia, r. 1733 prestavaný, r. 1809 opravený a po 60 rokoch úplne prestavaný. V kostole je kazateľnica z r. 1865, sochy sv. Jána Nepomuckého a Immaculaty na spôsob neskorobarokových rezbárskych prác z r. 1865. V Červenici sa zachovali pred domami zrubové sypance s valkovými strechami, čo patrí k raritám obce. Od 16. storočia, najmä po r. 1776 boli v Červenici opálové bane - mali 11 štôlní a prevádzku v nich zastavili v r. 1922. Za obdobie najväčšieho rozkvetu považujú roky 1845 - 1880, keď ich mal v prenájme viedenský podnikateľ a klenotník Goldschmiedt. Na pamiatku tohto obdobia postavili zamestnanci baní pamätník.
Práve s opálovými baňami v Červenici sa spájajú niektoré druhy drahých opálov, ktoré Chr. Delius skúmal a zaradil ich medzi "Oči sveta" a vo svojom výskume im venoval mimoriadnu pozornosť. "Oči sveta" považuje za nevyspytateľný zázrak prírody. Poznal šesť druhov červenických Očí sveta: tri druhy bielych, ktoré vo vode dostávajú nádherné sfarbenie, a tri druhy šedých, ktoré sú zriedkavé, vo vode strácajú a v teple nadobúdajú svoju pôvodnú farbu. Najzriedkavejší šedý druh "Očí sveta" má po vybrúsení farbu jaspisu a po ponorení do vody sa podobajú červenou farbou českému granátu. Jeden opál z Očí sveta bol v majetku grófa Kolowrata. Brusiči si pri identifikácii opálu pomáhali tým, že ich ponorili do vody alebo naslinili.
V celom Slanskom pohorí sú miesta, kde uvidíte kamienky, po daždi hrajúce do belasa. Nájdete ich aj na poľných cestách vysypaných štrkom v okolí Slanca a Slanského Nového mesta. Sú to obyčajné, jednofarebné opály. Ak máte šťastie a ponoríte ruku do potoka, ktorý tečie v blízkosti baní, môžete dlaňou vyloviť tiež niekoľko opálov. Nie sú to drahé kamene. Náhodných návštevníkov presviedčajú "podnikavci", že sú to vzácne druhy. Mliečny opál patrí medzi tie druhy opálu, ktoré nehrajú farbami drahého opálu. Je priesvitný a používal sa pri výrobe lacnejších druhov ozdôb, radil sa medzi treťoradé ozdoby. Veľmi hojne sa vyskytoval na Dubníku. Nech už to bol drahý alebo treťoradý opál, bol stále opradený tajomstvom a verejnosť oň prejavovala veľký záujem. Svetovej verejnosti v r. 1873 na svetovej výstave vo Viedni predstavila osobitnú expozíciu opálov Erna Goldschmiedtová a jej syn Ľudovít, ktorí pokračovali v podnikaní po smrti S. J. Goldschmiedta. Táto expozícia, ktorej hodnota bola pol milióna zlatých, bola mimoriadne pozoruhodná z hľadiska klenotníckeho, brusičského, ale aj ukážkou geologického a mineralogického prístupu k veci. Hoci boli vo svete známe obmeny opálov, dovtedy nikde inde podobný reprezentačný výber neinštalovali.
Do utorka 2. 9. 2003 posielajte odpovede na fotohádanku číslo 82: Hrad Brekov (v okrese Humenné) mal v 15. storočí dôležitú vojenskú úlohu najmä vo vnútropolitických nepokojoch. Dnes je v ruinách. Spája sa s jeho názvom aj taký istý názov obce? a) áno, b) nie.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.