uskutočniť 26. septembra od 8.00 do 9.00 hod. Ostrý štrajk znamená zastavenie práce na pracoviskách s výnimkou tzv. vitálnych prevádzok, kde by mohlo dôjsť k ohrozeniu zdravia alebo životov občanov.
Ešte pred ostrým štrajkom odborári uskutočnia protestné zhromaždenia pred Úradom vlády SR 3. septembra a pred Národnou radou SR 9. septembra, na ktorých chcú predložiť svoje požiadavky. Sú orientované na zmiernenie sociálnych dopadov vládnych reforiem na životnú úroveň obyvateľov Slovenska.
Podľa predsedu KOZ SR Ivana Saktora tripartitné rokovania prestali plniť svoj účel, pretože sa stali len miestom oznamovania rozhodnutí vlády bez možnosti akejkoľvek korekcie tak zo strany odborov, ako aj zamestnávateľov.
Koaliční partneri SMK, SDKÚ, KDH a ANO nevidia dôvod na vyhlásenie štrajku. "Odborári sa miešajú do politiky a nerobia to, čo majú," uviedol predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos, ktorý tak reagoval aj na vyhlásenia šéfa KOZ Ivana Saktora. Ten pripustil, že v prípade neakceptovania požiadaviek vládou sa budú odbory usilovať, aby kabinet nevydržal štyri roky. Podľa Bárdosa tento výrok iba potvrdzuje vstup KOZ do politiky.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner odmietol komentovať dôvody, ktoré viedli KOZ k vyhláseniu štrajku. Podľa jeho posledných informácií sú požiadavky odborárov nad rámec súčasných možností slovenskej ekonomiky. Poznamenal však, že koalícia by nemala v budúcnosti vytvárať takú situáciu a prijímať také legislatívne normy, ktoré poskytnú KOZ dôvody na podobné správanie.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik nevidí žiadne opodstatnenie štrajku, pretože prebiehajú normálne rokovania. "Nevidím žiadny iný dôvod okrem toho, aby zvyšovali svoju cenu a dôležitosť," doplnil. Pripomenul, že nezamestnanosť klesá a krajina sa dostáva z najhoršieho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.