ochotná povoliť vstup zahraničných inšpektorov do svojich kontroverzných jadrových zariadení bez toho, aby predtým dostala bezpečnostné záruky zo strany USA.
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) "nepovolí žiadne inšpekcie, kým nebude presvedčená o tom, že je zažehnaná americká hrozba," citovala Losiukova agentúra ITAR-TASS.
KĽDR sa podľa Losiukova "možno vzdá svojho jadrového programu, ak dostane právne záväzné garancie, že Spojené štáty ju nenapadnú".
Námestník ruského ministra zahraničných vecí tiež skonštatoval, že požiadavky oboch hlavných strán rokovaní brzdia možný pokrok v riešení napätej situácie.
Zástupcovia oboch strán, námestníci ministerstiev zahraničných vecí USA a Severnej Kórey James Kelly a Kim Jong-il včera viedli v Pekingu neformálne bilaterálne rokovanie. Tie trvali podľa jedného z predstaviteľov juhokórejskej delegácie asi 30 až 40 minút.
Pchjongjang sa pôvodne pokúšal rokovať s Washingtonom na bilaterálnej úrovni, americká strana však trvala na multilaterálnych rozhovoroch.
Ako už predtým uviedla juhokórejská agentúra Jonhap, americká ani severokórejská delegácia neponúkli žiadne významnejšie ústupky.
Hovorca juhokórejskej delegácie konštatoval, že ani jedna zo strán sa výrazne neodchýlila od svojich predošlých pozícií. KĽDR naďalej požaduje podpísanie paktu o neútočení s USA, kým americkí predstavitelia trvajú na tom, aby sa Severná Kórea pevne zaviazala, že zastaví svoj obnovený jadrový program.
Juhokórejskí diplomati podľa vlastných vyjadrení neočakávajú od prvého kola šesťstranných rozhovorov žiaden výrazný prelom, a domnievajú sa, že bude úspechom, ak sa vôbec dosiahne prísľub pokračovať v rokovaniach.
V opačnom duchu sa však vyjadril čínsky minister zahraničných vecí Li Čao-sing, ktorý označil prvý deň pekinských rokovaní za úspešný a za dôležitý krok k mierovému riešeniu severokórejskej krízy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.