nazývali malým májom, lebo v tomto mesiaci býva pekné počasie. Aké sú vraj prvé štyri dni septembra, taký je aj celý mesiac. Daždivých dní má v priemere okolo 10, zato má mimoriadne teplé tri-štyri dni, keď teplota vystúpi vysoko nad 20 stupňov Celzia. Tvrdí to storočný kalendár a pokračuje, že za teplým septembrom ide chladný október.
Zaujímavé sú i ďalšie pranostiky. Ak odlietajú v septembri divé husi, majú čoskoro prísť zlé a chladné časy. Ak jeleň ide okolo prvého septembra k lani a ak sa začala jelenia ruja, možno očakávať dlhší čas pekné počasie. Ak sa začala jelenia ruja neskôr, naši predkovia to považovali za znamenie, že zima príde až po Vianociach. Koľko bolo mrazov pred sv. Václavom (28. 9.), toľko ich očakávali v máji nasledujúceho roka. Ak sú v septembri teplé noci, víno je sladké a veľmi liečivé, ak sú noci chladné a mrazivé, víno je kyslé a nechutné. Pretože september je časom hodov a oberačiek, naši predkovia odporúčali v tomto mesiaci jesť a piť všetko, čo sa urodilo. Jesenná rovnodennosť nastáva 21. septembra, na Matúša. V starých kalendároch sa okrem tejto informácie objavovalo aj iné upozornenie na koniec leta, charakteristikou dňa: "O Matúši čiapku na uši".
Počas stáročí zaskočilo septembrové počasie svojimi vrtochmi obyvateľov Európy mnohokrát. Napríklad 3. 9. 1890 obyvatelia Prahy museli čeliť veľkej záplave. Následkom vysokej hladiny Vltavy zrútil sa oblúk Karlovho mosta. Opačnú živelnú udalosť - zemetrasenie - zaznamenali v Kolíne 14. 9. 1590. Neďaleko českého Fulmeku sa 18. septembra 1625 odohrala vojna vrán a kaviek. Kronikári zaznamenali, že bola veľmi krvavá, preto sedliaci museli obrovské množstvo pobitého vtáctva odvážať vo vreciach na vozoch. Ani tí najstarší obyvatelia sa na podobnú udalosť nepamätali. Sneh napadol v roku 824 už 22. septembra a podľa zachovaných dokumentov sa udržal až 29 týždňov. V dlhej a krutej zime zahynulo veľa ľudí. Podobné počasie prekvapilo obyvateľstvo Európy 29. septembra 1513. Sneh a veľké mrazy vydržali až do polovice februára. Mimoriadnému a teplému septembru sa zasa mohli obyvatelia tešiť v roku 1580. To ešte netušili, že v posledný deň tohto mesiaca krajinu zasiahnú veľké búrky s ľadovcom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.