Vlastne sa očakávalo víťazstvo tímu Williams, no to, že Schumacher skončí so stratou celého kola na ôsmom mieste však nečakal asi ani ten najhorší pesimista.
Poznáte tú situáciu, keď sa po prvýkrát blížite k vytúženému cieľu a neustále máte pocit, že sa niečo pokazí tesne pred dosiahnutím vami vysnívanej méty? Nuž a práve takéto stavy v závere nedeľňajších pretekov na Hungaroringu prežíval aj pilot tímu Renault, Fernando Alonso. "Asi desať kôl pred koncom som začal počuť rôzne divné zvuky motora i prevodovky. Našťastie sa ukázalo, že tieto zvuky boli iba v mojej hlave," priznal v súčasnosti najslávnejší Španiel, ktorý sa vo svojich 22 rokoch a 26 dňoch stal najmladším víťazom pretekov Grand Prix v celej histórii a prekonal fúzatý rekord Bruca McLarena z 12.decembra 1959 (!!!) o 78 dní. Okrem toho však Fernando doviezol prvé víťazstvo po dvadsiatich rokoch aj pre značku Renault (to posledné pripadlo na 14.augusta 1983 Alainovi Prostovi v GP Rakúska) a bolo čo oslavovať. "Je to na mňa trochu priveľa vecí na jeden deň. Je to iba moje prvé víťazstvo a ja dúfam, že ich bude viacej," vravel ešte stále význam udalostí nechápajúci mladý muž. Ako k tomu došlo?
Úpravou trate sa prvý úsek na Hungaroringu ešte viac zrýchlil a piloti ho prekonávali približne za 29 sekúnd. Najviac sa na tejto časti trate darilo favorizovaným williamsom, mclarenom i ferrari, no ukázalo sa, že nastavenie prítlaku na dosiahnutie najvyššej rýchlosti v prvom úseku v konečnom súčte znamenalo nevýhodu pri prejazde druhého a tretieho sektora. Nuž a práve tu všetkých zaskočil tím Renault, ktorý svoje monoposty síce pripravil o maximálny spíd, no lepšie posadenie na dvojke a trojke znamenalo nielen pole position ale aj víťazstvo v pretekoch! Celkový triumf však nezávisel iba od nastavenia. Do pretekov Flavio Briatore vymyslel stratégiu, ktorá nechala vozidlá štartovať s menším množstvom paliva a častejšími zastávkami na dotankovanie v prvej polovici pretekov. Pochopiteľne, že úspech to mohlo priniesť iba vtedy, ak sa vydarí štart. Ten našťastie Alonso zvládol na výbornú a nahralo mu aj to, že na druhú pozíciu sa prepracoval Webber, ktorý až do prvej PIT STOP účinne zbrzdil celý zvyšok štartového poľa. Španiel tak získal dôležitý náskok a mohol už do konca pokojne kontrolovať vývoj pretekov. Určitú symboliku potom prinieslo 61.kolo, keď Alonso o celé kolo predbehol Schuminátora a obrazne prevzal kráľovské žezlo. "Preteky sa mi vôbec nevydarili," srdil sa Nemec. "Veľa času som stratil za pomalšími pretekármi a nemohol som jazdiť v optimálnom tempe. Pri druhej PIT mi naviac došlo palivo a stratil som ďalšie cenné sekundy. Jednoducho všetko bolo inak ako sme potrebovali." Toto vysvetlenie však neakceptovali fanúšikovia "červeného" tímu, ani italská tlač, ktorá Schumachera označila iba za tieň bývalého šampióna a vyzvalo Ferrari, aby vysvetlilo aké problémy vlastne trápia jeho monoposty. Chvíľu sa zdalo, že česť tímu na Hungaroringu bude zachraňovať Barrichello, no toho v 20. kole vyradilo nevysvetliteľne odtrhnuté zadné koleso a tak "červení" cestovali domov s jedným bodíkom a veľkou hlavou plnou starostí.
Druhý v pretekoch skončil Fín Kimi Räikkonen, ktorý priznal, že to bolo maximum, ktoré sa za daných okolností dalo uhrať a netajil sa spokojnosťou. Bodaj by nie, veď osem bodov ho zaradilo tesne za MiSchumachera a Montoyu a tri preteky pred koncom sezóny stále patrí medzi najvážnejších kandidátov na titul. Coulthard zasa vsadil (jediný dvaja s Buttonom) na taktiku dvoch zastávok a vynieslo mu to posun z deviateho miesta na piate. Nijako zvlášť sa však v pretekoch neblysol a hoci práve podpísal novú zmluvu s McLarenom, zdá sa, že jeho dni v špičkovom tíme F1 sú spočítané. Naopak veľmi zaujímavo sa prezentovali obaja pretekári tímu Williams. Po kvalifikácii im síce patrilo tretie a štvrté miesto, no prvé kolo sa stalo malou pohromou, keď najprv zlyhala "štartovacia elektronika", potom dostal Ralf hodiny a výsledkom bolo desiate miesto pre JPM a predposledné pre Ralfa. Nasledovala však veľká stíhacia jazda, ktorá postupne vrátila modrobielych na pôvodné pozície a nebyť Montoyových hodín desať kôl pred koncom, tak by výsledok mohol byť možno ešte lepší.
Dramatickosti závodného víkendu na H-ringu pridala nebezpečne vyzerajúca sobotňajšia havária Ralpha Firmana, ktorému sa v dopoludňajšom voľnom tréningu na konci prvého meraného úseku odtrhlo zadné krídlo a neovládateľné vozidlo skončilo v záchytnej bariére. Angličan na chvíľu stratil vedomie a okamžite bol prevezený do nemocnice. Okrem ľahšieho zranenia na ľavom členku bol však našťastie celkom v poriadku, no i tak doktor Sid Watkins jeho štart neodporučil (pozn.: keď sme ho stretli v nedeľu, tak mal zafixovaný členok a kríval, no tvrdil, že inak je celkom OK). To čo nasledovalo potom však spôsobilo doslova senzáciu. V piatkových privátnych testoch sa totiž v kokpite Jordanu objavil Maďar Zsolt Baumgartner, ktorý inak jazdí F3000. Testovanie malo byť iba viac-menej akýmsi "závďakom" a lákadlom pre miestnych fanúšikov. Nič viac. Haváriou Firmana sa však uvoľnilo miesto v kokpite a Ecclestone sa okamžite rozhodol, že na štart presadí debutujúceho Maďara a oživí katastrofálnu návštevnosť pretekov. Tu však treba povedať, že na štart v F1 je potrebná superlicencia a jednou z podmienok na jej získanie je aj odjazdenie simulovanej 300 kilometrovej vzdialenosti pretekov. Pochopiteľne, že Maďar túto podmienku nespĺňal. Išlo však o peniaze a tak FIA mimoriadne udelilo výnimku a aby sa nepovedalo, riaditeľ pretekov osobitne Zsoltovi venoval hodinku na to, aby ho individuálne poučil o rizikách a správaní sa v štartovom poli! Baumgartner teda štartoval, no viac ako na posledný rad na rošte nemal a ešte predtým než v pretekoch stihol uštvať motor však dokázal párkrát zablokovať špičkových pilotov bojujúcich o bodované pozície! V ekonomickom záujme sa tak riskovala bezpečnosť pretekárov na trati, hoci Jordan mohol pokojne nasadiť oveľa skúsenejšieho Bjorna Wirdheima, ktorý už má zaistený titul v F3000 a je oficiálnym testmanom tímu (oznámené bolo už aj to, že ak sa Firman do Monzy, neuzdraví, tak ho nahradí Švéd). Zdá sa však, že záujmy mocných sú viac ako bezpečnosť. Mimochodom, ani štart prvého Maďara v histórii F1 návštevnosť výrazne nezvýšil a tribúny neboli naplnené ani na 50 percent.
Okrem historických zápisov do štatistík nám však maďarská veľká cena poriadne zamotala situáciu v šampionáte a tri kolá pred záverom majú traja piloti troch rôznych tímov vyrovnané šance na titul. To tu už dávno nebolo a tak by sme si vzniknutú situáciu mali náležite vychutnať. Pred nami je na programe závod na Monze, ktorý je asi poslednou šancou Schumachera udržať vedenie v šampionáte. Ferrari ešte predtým pripravuje nasadenie evolučného motora s nižšou spotrebou a upravené šasi F2003-GA.
Výsledky GP: 1. Alonso (renault) 1:39:01,460 (185,810 km/h), 2. Räikkonen (mclaren) + 16,768, 3. Montoya (williams) + 34,537, 4. R. Schumacher + 35,620, 5. Coulthard (mclaren) + 56,535, 6. Webber (jaguar) +1:12,643, 7. Trulli (renault), 8. M. Schumacher (ferrari), 9. Heidfeld (sauber), 10. Button (bar), všetci 1 kolo, 11. da Matta (toyota), 2 kolá, 12. Verstappen (minardi), - 3 kolá, 13. Kiesa (minardi), 4 kolá. (PP: Alonso 1:21,688, NK: Montoya 1:22,095 v 37. kole, Viedli: 1. - 13. kolo Alonso, 14. k. Räikkonen, 15. - 70. k. Alonso). Priebežné poradie jazdcov: 1. M. Schumacher 72 bodov, 2. Montoya 71, 3. Räikkonen 70, 4. R. Schumacher 58, 5. Alonso 54, 6. Barrichello 49, 7. Coulthard 45, 8. Trulli 24, 9. Webber 15, 10. Button 12, 11. Fisichella 10, 12. da Matta 8, 13. Frentzen 7, 14. Panis 6, 15. Villeneuve 3, 16. Heidfeld 2, 17. Firman 1. Tímy: 1. Ferrari 121 bodov, 1. Williams BMW 129, 3. McLaren Mercedes 115, 4. Renault 78, 5. BAR Honda a Jaguar Cosworth po 15, 7. Toyota 14, 8. Jordan Ford 11, 9. Sauber Petronas 9.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.