upozornenia týkali Prešovského kraja, kde vysoké koncentrácie namerali na stanici Štrbské pleso. Koncentrácie však ozón prekročil aj v Bratislave, Ružomerku a Trnavskom kraji. Posledné upozornenie zverejnil SHMÚ v stredu, predpokladá sa, že upozornenie by mohli odvolať v priebehu tohto víkendu, keď by sa v nedeľu mohlo konečne ochladiť. Smog spôsobený prízemným ozónom totiž vzniká práve kvôli príliš teplému počasiu, keď prízemný ozón reaguje s dusíkmi z výfukových plynov áut.
"Na Zemi sú dva druhy ozónu, stratosferický, vo výške asi 26 kilometrov nad zemou, ktorý absorbuje UV žiarenie, čiže čím ho je viac, tým je to pre nás lepšie. Potom je tu ozón prízemný, troposferický, ktorý má vysoké oxidačné vlastnosti a škodí ľuďom aj rastlinám," hovorí Ladislav Ronchetti, vedúci odboru kvality ovzdušia SHMÚ.
Na Slovensku existujú prípustné jednohodinové koncentrácie tohto prízemného ozónu, teda 180 mikrogramov na meter kubický. Ak sú prekročené, hydrometeorologický ústav ľudí upozorňuje, že môže nastať smogová situácia. Ak sú prekročené koncentrácie 240, vysiela ústav varovný signál, že smogová situácia už nastala. To sa toto leto stalo už v Bratislave a na Štrbskom Plese. Tohtoročné leto bolo na Slovensku najteplejšie od roku 1871, keď sa u nás začalo z meraniami teplôt. Slovenskí klimatológovia pritom predpokladajú, že do roku 2075 sa priemerná teplota na Slovensku zvýši o štyri stupne.
Podľa Ronchettiho môžeme pri takomto vývoji počasia predpokladať aj opakovanie smogových situácii.
Smogové situácie tiež môžu byť dve - smog, ktorý vzniká oxidmi dusíka z výfukových plynov áut a potom ozónový smog, ktorý vniká reakciou prízemného ozónu s oxidmi dusíka z áut pri veľmi vysokých teplotách. Brániť sa mú dá zníženým oxidov dusíka z výfukových plynov, čo vlastne zabezpečujú katalyzátory, ktoré dnes už musia byť v každom automobile. Ďalšou obranou je už len znižovanie teploty ovzdušia. Oteplovanie atmosféry dávajú ekológovia a klimatológovia do súvislosti so znečisťovaním ovzdušia pri doprave a priemyslenej výrobe.
MT: Čo spôsobuje ozónový smog
- Prízemný ozón je vysoko oxidačný, urýchľuje teda koróziu materiálov
- Škodí lesom a rastlinám, ktorých listy môže spáliť
- Škodí ľuďom: - dráždi oči, nos, hrdlo, núti do kašľa, môže spôsobiť bolesti hlavy a pocit tlaku na prsiach
- Pri dlhodobom pôsobení môže spôsobiť a zápaly dýchacích ciest a pľúc, alergické reakcie a poruchy imunity
- Najviac ohrození sú alergici a astmatici, starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovocievnej sústavy, malé deti a tehotné ženy
Doporučuje sa preto obmedziť vetranie a pobyt vonku, najmä fyzickú námahu a športovanie
(haj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.