invázie Iraku boli prehnané a zmanipulované. Pred vyšetrovateľov samovraždy vedca Davida Kellyho predstúpil v čase, keď v Iraku prišiel o život ďalší britský vojak. Ako povedal, ak sa dokáže správa BBC, že spravodajské informácie boli skreslené, bude musieť podať demisiu.
Blair, ktorý je v poradí druhým britským premiérom, ktorý vypovedal pred podobným súdom, pripustil, že jeho labouristická vláda minulý rok vydala kontroverzný dokument týkajúci sa hrozby zo strany Iraku pod intenzívnym tlakom verejnosti o ospravedlnení vojny. Odmietol však, že by zámerne skreslene informoval verejnosť i poslancov parlamentu, aby tak získal podporu pre vojnu. "Vládna dokumentácia vychádzala výhradne z podkladov spravodajských služieb," uviedol Blair.
Ako nepravdivú označil správu BBC, podľa ktorej bol vládny zbrojný expert David Kelly, ktorého zrejme samovražda sa dáva do súvislosti s tým, že bol vyzradený ako zdroj správy BBC. Odmietol aj obvinenie, že do svojho vystúpenia pred britským parlamentom na obhajobu vojny, samovoľne zaradil aj informáciu, že Irak je do 45 minút schopný použiť zbrane hromadného ničenia. Blair uviedol, že údaj sa určite nachádzal v dokumente, ktorý patril výboru pre spravodajské služby.
Pred osobitným súdom má tiež vypovedať riaditeľ BBC Gavyn Davies a novinár Tom Mangold. Britský minister obrany Geoff Hoon vypovedal k prípadu v stredu. Iba niekoľko hodín predtým, ako Blair vypovedal v súdnej miestnosti pred Kráľovským súdnym dvorom v Londýne, ozbrojenci v južnom Iraku zabili britského vojaka, a zranili ďalšieho. Od 1. mája, kedy boli hlavné boje v Iraku vyhlásené za ukončené, zahynulo celkove 11 britských vojakov. Za rovnaké obdobie bolo zabitých aj 64 amerických vojakov, štyria boli zranení pri štvrtkovom výbuchu bomby v meste Fallúdža západne od Bagdadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.