druhé, to zatiaľ nie je isté. Hoci samotné rokovania žiadne prevratné výsledky nepriniesli, Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) prostredníctvom tlačovej agentúra KCNA oznámila, že
je ochotná úplne sa vzdať svojho jadrového programu, ak Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko splnia určité podmienky.
Záver rokovaní bol poznačený nečakaným odchodom severokórejského delegáta zo stretnutia, na ktorom sa mali zúčastnené strany dohodnúť na texte záverečného vyhlásenia.
Podľa japonskej agentúry Kjódó svojim partnerom oznámil, že má nejaké povinnosti, čo si zúčastnení diplomati vysvetlili tak, že sa musí poradiť so svojimi nadriadenými. V záverečnom vyhlásení sa len sucho uvádza: "Počas rozhovorov si delegácie z Číny, KĽDR, Spojených štátov, Južnej Kórey, Ruska a Japonska vymenili svoje stanoviská a návrhy na riešenie kórejskej jadrovej otázky."
Severokórejská tlačová agentúra KCNA, ktorá je komunikačným kanálom najvyšších predstaviteľov KĽDR s okolitým svetom, však medzitým informovala, že KĽDR je ochotná úplne sa vzdať svojho jadrového programu za splnenia istých podmienok. Od Spojených štátov požaduje podpísanie paktu o vzájomnom neútočení a nadviazanie normálnych diplomatických vzťahov. Od Japonska a Južnej Kórey požaduje garancie budúcej ekonomickej spolupráce. "Na oplátku nebude Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vyrábať jadrové zbrane, povolí inšpekcie vo svojich jadrových zariadeniach, ktoré definitívne odstaví, a zastaví vývoz a skúšky rakiet," píše KCNA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.