ženevskom Cintoríne kráľov.
De Mello podľahol zraneniam, ktoré utrpel pri minulotýždňovom atentáte na hlavné sídlo OSN v Bagdade. Na pracovňu prominentného brazílskeho politika po explózii spadla časť stropnej konštrukcie budovy, ktorá bola pri útoku vážne poškodená. Pracovňa sa nachádzala na druhom poschodí objektu. Práve v blízkosti tejto časti budovy explodovala nálož nastražená v aute. Sergio Vieira de Mello po atentáte ešte hovoril telefonicky s kolegami, ktorých informoval o svojom zranení. Neskôr už však na telefonáty spolupracovníkov neodpovedal.
Päťdesiatpäťročného predstaviteľa OSN sa aj napriek jeho brazílskemu pôvodu, rozhodli pochovať v Ženeve, kde začal svoju kariéru v OSN. Jeho náhly odchod otriasol nielen celou OSN, ale i medzinárodným spoločenstvom. Vieira de Mello disponoval predovšetkým výbornými diplomatickými schopnosťami a hovorilo sa o ňom ako o možnom budúcom nástupcovi generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana.
Obaja predstavitelia si boli veľmi blízki a Vieira de Mello často označovala Annana za svojho brata. Hoci sa na pohrebe Annan osobne nezúčastnil, zastupovala ho manželka Nane. Poprední svetoví lídri, vrátane amerického prezidenta Georgea W. Busha, jeho francúzskeho kolegu Jacquesa Chiraca odsúdili atentát, pri ktorom prišiel o život, a vo svojich reakciách mu vzdali česť.
Kondolencie zaslal smútiacej rodine aj pápež Ján Pavol II. Počas svojej dlhoročnej kariéry, ktorú začal v roku 1969 na úrade vysokého komisára pre utečencov, pôsobil najmä v problémových krajinách, vrátane Mozambiku, Kambodže, Bosny a Východného Timoru. Minulý rok ho menovali do funkcie vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Na Annanovu žiadosť túto funkciu v júni zanechal a prijal post osobitného vyslanca OSN v Bagdade. Jeho pohreb sa mal pôvodne konať vo francúzskom meste Thonon-les-Bains, kde žil, avšak predstavitelia Ženevy ponúkli rodine miesto na Cintoríne kráľov, rezervovanom pre postavy, ktoré nejakým spôsobom ovplyvnili švajčiarsku, alebo medzinárodnú históriu. Aj napriek názvu, nemá cintorín nič spoločné s kráľmi, pretože Švajčiarsko nikdy nebolo monarchiou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.