čo britskí a americkí vojaci pri pátraní po chemických a biologických zbraniach nájdu. "Nemôžem presne povedať, čo bude objavené, nikto to nemôže povedať," uviedol britský minister zahraničných vecí v rozhovore pre BBC.
Napriek tomu bol podľa jeho slov vojenský zásah proti režimu Saddáma Husajna oprávnený. Vyjadrenia Strawa prichádzajú v čase vyšetrovania bližších okolností smrti zbrojného znalca Davida Kellyho. Ten bol zdrojom májovej správy BBC o tom, že vláda Tonyho Blaira úmyselne zveličila materiál o údajných irackých zbraniach hromadného ničenia, ktorých hrozbu uviedli USA a Británia ako hlavný dôvod vojny.
Britské noviny The Observer informovalo o nezverejnenom článku niekdajšieho zbrojného inšpektora OSN Kellyho, v ktorom krátko pred vojnou označil nebezpečenstvo zo strany Saddáma za malé, podporil však vojenský zásah v Iraku. "Aj keď je súčasné nebezpečenstvo irackej armády malé, čo sa týka konvenčných i nekonvenčných zbraní, nikdy sa nevzdala úmyslu takéto zbrane vyvinúť a zásobiť sa nimi, pre vojenské, ako aj teroristické účely," citovali noviny Kellyho. Odborník, ktorý v čase samovraždy pracoval pre ministerstvo obrany v Londýne, dospel v článku v záveru, že po 12 rokoch inšpekcií OSN sa vojensky vynútené odzbrojenie zdá byť jediným schodným spôsobom. Straw tiež pripustil, že bezpečnostná situácia v Iraku musí byť po nedávnych útokoch prehodnotená. Spojenecké jednotky však v žiadnom prípade nestratili kontrolu a atentáty sa odohrali počas "rastúcej normálnosti" v krajine. Teroristi sa pokúšajú tento vývoj zmariť, čo si žiada reakciu spojencov a medzinárodného spoločenstva, dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.