stredných škôl. Tento rok sa v 'prvej päťke' slovenských stredoškolákov debatujúcich po anglicky medzi štyrmi študentmi IB programu v Bratislave objavil aj reprezentant z Košíc, študent Gymnázia Šrobárova Matej Mačák. "SDA najprv okontrolovala všeobecnú zdatnosť v debatovaní, potom všeobecné vedomosti, ako také a nakoniec schopnosť debatovať v tíme." Vybraní debatéri sa potom pol roka stretávali v Bratislave na pravidelných tréningoch pod vedením koordinátorky anglického debatného programu SDA Danky Rychterovej, ktorá na Majstrovstvách pôsobila ako tréner resp. 'kouč' a Mateja Sapáka, ktorý spolu s Veronikou Vlčkovou dopĺňal slovenskú delegáciu ako rozhodca.
Majstrovstvá sveta sa na svoje štrnáste výročie usadili v Južnej Amerike. Špičkoví debatéri z 25 krajín sveta sa stretli v hlavnom meste Peru, Lime. "Tohtoročné majstrovstvá boli viac než nezvyklé. Obyčajne totiž bývajú v zimných mesiacoch a tento rok mali byť dokonca v Kuvajte lenže pre nejaké technické problémy sa všetko presunulo do Peru. No aj vďaka tomu to bolo tak drahé." Peru je exotická a ďaleká krajina a za jej neobyčajnosť si, samozrejme, letecké spoločnosti a cestovné kancelárie nechajú zaplatiť. Pravdupovediac, celá 'akcia Peru' bola nákladná. "Je pravda, že tréningy v Bratislave neboli príliš drahé, pretože na väčšinu ciest som mal zľavu a ostatné mi preplatili. A čo sa týka samotného pobytu v Peru ... Aj napriek tomu, že sme mali sponzorov, let som si musel zaplatiť sám..." Ak sa teda nenájde sponzor na spätné, aspoň čiastočné preplatenie letu, "zostane mi 50-tisícový dlh."
Polovicu z 18-denného výletu (8. 24.8.2003) do Peru so poslednej sekundy vyplnilo debatovanie. " Počas deviatich dní sme oddebatovali osem kôl, z ktorých sme tri vyhrali." Čím si zabezpečili deväťnáste miesto v konečnom poradí, čo bolo druhé najlepšie umiestnenie zo štátov východnej Európy. V debate sa slovenská delegácia stretla s rôznorodými partnermi debatujúc o citlivých témach súčasnej doby, ako napríklad pozitívna diskriminácia (zavedenie kvót na minimálny počet žien v parlamente) s Novým Zélandom, zavedenie povinného volenia (zabezpečí sa 100%-ná voličská účasť) s minuloročnými majstrami - Írmi, alebo v neposlednom rade športové bojkoty z politických dôvodov s domácimi Peruáncami. "V každej debate nastali nejaké vtipné okamihy, no najzaujímavejšia debata bola s Holandskom, kde sme debatovali o zavedení eutanázie. Holanďania eutanáziu zavedenú už dávno majú, ale v tejto debate boli proti, zatiaľ čo my sme eutanáziu obhajovali." A najväčší paradox na záver: "My sme debatu vyhrali," smeje sa Matej. "Ale najlepšiu debatu sme mali s Kanadou o tom, že kultúrne dedičstvo by malo zostať doma, čo sa dotýkalo parthenónskeho mramoru, ktorý je teraz v Londýne. Kanaďania nás tak vyhecovali, že sme podali maximálny výkon a prehra, ktorá nasledovala, bola fakt len o chlp..." Kanaďania, ale aj víťazní Austrálčania alebo Singapúr a Škótsko a Anglicko na druhom a treťom mieste to všetko sú tzv. native speakers, ktorí obyčajne vyhrávajú prvé miesta a obsadzujú posty najlepších debatérov. "To, že mojím rodným jazykom nie je angličtina, nepovažujem za mínus, lebo po prvé viem o jeden jazyk viac ako oni, a okrem toho rozdiel medzi native speakers a nami bol len v plynulosti. V tom, že sme sa občas museli zastaviť a zamyslieť sa nad slovom."
Po skončení debát nám organizátori dali neobmedzený čas na pohyb v Peru. "Je to veľmi zaujímavá krajina, má neuveriteľný historický a kultúrny potenciál, v tejto oblasti naozaj majú čo ponúknuť. Či Machu Picchu, pevnosti alebo astronomické lokality v okolí Cuzca, kde sme tiež boli. Avšak to nezakryje ich chudobu rozvojovej krajiny. Keď sa tam človek pohybuje dlhšie všimne si ľudí, ktorí sa pohybujú odnikiaľ nikam, bez vyhliadok do budúcnosti..." Krajina kontrastov, v ktorej sa dovozový luxus krajín Bohatého Severu zosobnený nielen Swissotelom, kde naša delegácia bývala, stavia zoči-voči chudobe, kriminalite a pachu krvavo slávnej histórie Inkov. Peruánci sú ale vraj veľmi príjemní a... iní než my: "Nepijú toľko ako my. Vôbec to ale nie je spôsobené nejakým funkčným zákonom... Pravdupovediac, na ulici, na hlavnom ťahu bez problémov stretnete človeka, ktorý vám predá cigarety bez ohľadu na to, aký ste starý. Je tam povolený kusový predaj cigariet a stretli sme sa aj s tým, že boli ochotní predávať na hlavnom ťahu drogy." Peruánski teenageri sa venujú tancu a nakupovaniu na flee marketoch, čo sú naše blšie trhy. "Samozrejme, že sme boli s nimi na diskotéke a tá bola plná po okraj...." Život v sedemmiliónovej Lime však nie je to isté ako v Andách. Machu Picchu, Cuzco,... Okrem toho, že sa tam možno nestratíte tak ľahko ako v hlavnom meste, budete mať problém s fyzickou časťou svojej existencie. "Ľudia v tých vyšších lokalitách, ako je napríklad Cuzco (3300 m.n.m.) pijú tzv. koka čaj, ktorý im pomáha prispôsobiť sa výške. Ja osobne som ten čaj nepil, no zvyšok tímu si dal. A práve ja jediný som mal problémy, lebo ten výškový rozdiel je fakt zradný. Bolo mi zle a celý deň som usel prespať. Keby som tam teraz išiel, tak by som si ten čaj určite dal...," hovorí Matej. Na rozdiel od čaju, celá delegácia vyskúšala peruánske jedlá. "Všetky sú jednoznačne zaujímavé, najmä pre môj žalúdok. Majú tam fialový nápoj, ktorý sa robí z čiernej kukurice, a potom jedlo nazývané pačamanka, pomletá kukurica sa nechá odležať v diere v zemi a tým to nadobúda takú sladkastú chuť. Mal som zažívacie problémy takmer po celý zájazd... Ale vôbec nie preto, že by jedlo nebolo chutné, to nie. Len sa to pripravuje zo surovín, na ktoré žalúdok Stredoeurópana vôbec nie je pripravený," smeje sa a v očiach (zrejme aj v žalúdku :-) sa zračí živá spomienka...
Vrátiť sa z príjemného miesta nie je vždy ľahké, okrem toho návrat Slovákov trochu znepríjemnili na newarskom letisku, kde v letištnej hale čakali na lietadlo 11 hodín. " Pri ceste späť sme nemohli opustiť letištný priestor. Okrem toho si teraz kvôli strachu z teroristov vymysleli, že zrušia tranzitné víza a tak namiesto päťdesiatdolárového poplatku si aj na prestup treba vybavovať normálne turistické víza... Jediné, čo je na tom pozitívne, je fakt, že mi dali víza na desať rokov." Dôsledky účasti na Majstrovstvách pocíti aj Maťovo okolie: "Na Šrobárke máme debatný klub a takisto sa budem snažiť dostať na budúcoročné majstrovstvá v Stuttgarte. Jednoznačne budem svoje skúsenosti zúročovať..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.