nerozumie. Ale šípi, že skupinka, Ruskove aféry, odposluchy a pod. sa zlepšovania podmienok jeho života vôbec netýkajú. O čom to vlastne debatujú? Čím nás tu kŕmia?
Tu je včerajšia úroda: Prezident Schuster prijal generálneho prokurátora Hanzela, ktorý ho informoval o kauze skupinka a o návrhu na zbavenie imunity Ruska. Ten sa v tom istom čase stretol s ministrom Prokopovičom, aby ho oficiálne požiadal o odvolanie Opaterného - urobili z toho aj improvizovaný "chodbový" brífing. Peter Tóth vypovedal na generálnej prokuratúre v kauze odposluchov a medzi rečou sme sa dozvedeli, že on sám už nemôže byť v tejto kauze stíhaný...
To už nie je politika, to je masochistický salón. Ak majú občania dojem, že ich volení zástupcovia sa vo funkciách zaoberajú len sebou, zvyšovaním svojej životnej úrovne a vyrovnávaním vzájomných účtov, tak sa nemôžu mýliť. Toto tu beží mesiace a nevidieť koniec - trend speje skôr k zhoršeniu. Mečiar bol minulý týždeň v úplnku. Rozdával vyjadrenia pre všetky médiá - dal na známosť, kedy sa rozpadne koalícia, podmienky, za akých ju bude HZDS dočasne podporovať, čo si myslí o kauze skupinka a čo o stíhaní Ruska. Dve zrozumiteľné vety nevypotil o dôchodkovej ani daňovej reforme, či stave školstva na začiatku školského roka a pod. Ale podobne sú na tom všetci - teda mimo straníckych a vládnych brífingov, kde sa odrapocú akože "odborné témy". Debata vo verejnom priestore potom vyzerá ako mix policajného spravodajstva a spoločenskej rubriky ľahšieho bulváru - kto s kým, kedy, komu za chrbtom, proti komu, za koľko a prečo.
Isteže je správny postreh, že svoj diel zodpovednosti nesú aj médiá a novinári, ktorí tento diškurz nielen pasívne prenášajú, ale aj masívne moderujú. Je to tak - ale médiá a novinárov občania nevolia, oni sa len prispôsobujú ponuke a dopytu. Áno, aj dopytu, verejná mienka vôbec nesignalizuje, že už má veľkolepú zábavu v hrdle a rada by bola, keby sa diškurz preladil na niečo zmysluplnejšieho. Kruh je uzavretý.
Niežeby škandály nepatrili k životu - práve naopak. Veď sme ľudia. Dokonca majú aj svoje pozitívne opodstatnenie - sú napríklad nezastupiteľným nosičom informácií, ktoré blahodarne vplývajú (dlhodobo) na racionalizáciu občianskych rozhodnutí. Problém je práve a iba v tom, že škandály na Slovensku obsadili centrum politickej diskusie. A to v celkom výnimočnom čase - už o mesiac začne medzivládna konferencia o ústave EÚ, ktorej konečná podoba ovplyvní aj život na Slovensku možno na desiatky rokov. Euroústava je korunná téma napríklad v Británii (a inde), hoci aj oni majú svoju kauzu káuz - vyšetrovanie okolností smrti Davida Kellyho. Na Slovensku - ani slovo, všetko jedno. Vrcholom politického uvažovania pod Tatrami je pletkovanie, či sa rozpadne koalícia a či a kedy budú predčasné voľby.
To nie je všetko a asi ani najhoršie. Generálnemu prokurátorovi sa nepáči, že konkrétne o kauze skupinka "sa hovorí ako o suchu v poľnohospodárstve". Chce tým povedať, že hoci je Dzurindova historka na svete, nemala by vo verejnom priestore kolovať. Teda akoby dával za pravdu vyššie povedanému. Ale naozaj len akoby - Hanzelovi ide o druhý extrém, teda úplné odpratanie chúlostivej kauzy z politickej debaty.
Určite by takto mnohým odľahlo, ale tu treba veľmi vážne protestovať; veľkopolitické škandály sú na Slovensku traumou práve preto, že vzbĺknu ako fakľa, tri dni horia jasným plameňom, potom stále slabším, až nenápadne zhasnú pod návalom afér nových. Zostane podozrenie, ktoré sa nepotvrdí ani nevyvráti. To je frustrácia, ktorá prenasleduje občana - existujú vytunelované miliardy, ale nikto potrestaný, existujú odpískané tendre, ale nikto zodpovedný, existujú korupčné "tutovky", ale nikto usvedčený, atď. Ak Hanzelovi prekáža publicita, tak sa mu tento cyklus asi evidentne pozdáva a má za to, že plameň dohorieva akosi pomaly. A tomu sa treba postaviť - ak je Dzurindov zoznam - napríklad - zadkom už vonku, tak nech vidíme telo aj hlavu. Hra na štátne tajomstvá a utajované skutočnosti je smiešna - prečo by sme napríklad nemali právo vedieť, či je materiál, z ktorého čerpal, zo SIS alebo nie je zo SIS? Hneď bude jasnejšie. Čo je to dnes - SIS? Dá niekto ruku do ohňa, že ústavnosť viac chráni ako ju ohrozuje?
Je známkou rozkladu systému, ak škandály celkom ovládnu politiku. Na strane druhej, potrebujeme presný opak toho, čo chce Hanzel - teda dostať ich z prítmia na otvorené svetlo. Žiadne pološero a hmly, ak už to musíme strpieť. Ako v tej Británii - aj najcitlivejšie dokumenty z Kellyho kauzy nechal lord Hutton pekne vyvesiť na internete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.