Fotohádanka za 2 x 250 Sk
Správna odpoveď na fotohádanku číslo 82: S názvom hradu Brekov sa zhoduje aj názov obce. Vyžrebovaným výhercom Oľge SIVÁKOVEJ, Kežmarská 10 a Márii ZBOROVEJ, Radvaň nad Laborcom 293 posielame po 250 Sk. K výhre blahoželáme.
Obec Brekov leží pod hradom Brekov v Ondavskej vrchovine v údolí rieky Laborec asi 7 km od Humenného. Písomná zmienka o obci je z roku 1314, hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia. Spolu s Jasenovským hradom je písomne doložený z roku 1322 a obec bola pred r. 1332 - 1337 farnosťou. V tejto lokalite bolo staršie osídlenie, o čom svedčia archeologické nálezy z konca eneolitu a začiatku doby bronzovej: mohyly ľudu s kultúrou východoslovenských mohýl. Hrad aj obec až do konca 17. storočia (okrem obdobia z prelomu 15. a 16. storočia) patrili šľachtickému rodu Drugethovcov z Humenného. Tento rod bol francúzsko-neapolského pôvodu, z ktorého Filip a Ján prišli do Uhorska s Karolom Róbertom. Zohrali dôležitú úlohu v bojoch o trón a stali sa vlastníkmi rozsiahlych majetkov na severovýchodnom Slovensku, z ktorých väčšinu nadobudli krátko po svojom príchode. Okolo roku 1330 im patrilo osem hradných panstiev - Stará Ľubovňa, Dunajec, Plaveč, Sokoľ, Slanec, Trebišov, Jasenov a Brekov. Z nich Jasenov a Brekov tvorili základ ich neskoršieho domínia Humenné. Toto sa stalo natrvalo ich najväčším a ústredným sídlom. Boli najbohatšími zemepánmi Zemplínskej a Užskej stolice a ich panstvo tvorilo vyše 300 dedín. Koncom 17. a začiatkom 18. storočia vymreli (Žigmundom Drugethom, odporcom Imricha Thökölyho, ktorý bol sťatý kurucmi v r. 1684, vymrel rod po meči). Na základe rodinných zväzkov ich majetky získali Csákyovci. Títo sa stali aj vlastníkmi hradu a obce Brekov.
Hrad bol niekoľkokrát prestavaný, rozšírený a opevnený. Mal dôležitú úlohu vo vnútropolitických nepokojoch, najmä v roku 1466. V druhej polovici 16. storočia ho opravili, aby vyhovoval novým podmienkam opevnenia, pretože aj vojenská technika toho obdobia sa "zmodernizovala". V roku 1644 bola časť hradu v rámci vojenských trestných sankcií rozvrátená. Obytné časti boli však ešte v roku 1698 obývané. Hrad zanikol pravdepodobne v 18. storočí. Hrad mal dve nádvoria, palác, kaplnku, štvorhrannú vežu na druhom nádvorí a mohutnú vstupnú vežu.
Hrad Brekov, tak ako aj iné hrady na území Slovenska, slúžil na ochranu a stráženie komunikácií, feudálnych majetkov. Medzníkom v stavbe hradov u nás sa stal tatársky vpád r. 1241, ktorému odolali len pevné hrady s dobre organizovanou vojenskou posádkou alebo odľahlé prírodou chránené miesta - takým bol aj Brekov. Kráľ Belo IV. podporoval stavbu kamenných hradov - pretože tieto chránili aj hranice krajiny - na čo udeľoval šľachticom veľké donácie. V druhej polovici 13. storočia nastala u nás dá sa povedať masová výstavba hradov. Budovali ich podľa ustálených typov v strednej Európe. V tomto období vznikali nové hrady alebo sa prestavovali a opevňovali. V 14. - 15. storočí sa mnohé kráľovské hrady stali majetkom šľachty (darom od kráľa za služby), ktorá ich prestavala na rodinné sídla. Ním bol aj Brekov. Vojenský význam hradov vzrástol v 15. stor. pod vplyvom nepokojov (Jiskra, bratríci), v 16. storočí opevňovali staré hrady, v 17. a 18. storočí sa stali mnohé z nich strediskami protihabsburských stavovských povstaní, počas ktorých boli niektoré úplne zničené, ako napr. Trebišov a mnohé podľa príkazu kráľa Leopolda I. zbúrané z obáv, že sa v nich vytvoria vojenské centrá proti panovníkovi. V 18. storočí stratili vojenský význam v súvislosti s vývojom vojenskej techniky. Šľachta sa usadzovala v pohodlných kaštieľoch a kúriach. V 19. storočí boli niektoré zreštaurované a premenené na rodové sídla, múzeá a kultúrne pamiatky (Krásna Hôrka).
Do utorka 9. septembra posielajte odpovede na fotohádanku číslo 83: Cisárske vojsko dobylo aj hrad Kapušany, v roku 1685 ho obsadilo povstalecké Thökölyho vojsko a v r. 1709 ho dobyl a zničil vodca Rákocziho vojska. Je hrad Kapušany: a) na Spiši? b) v Šariši?
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.