kontrarozviedky Petra Tótha. Minister 31. júla podal na Tótha trestné oznámenie pre ohováranie a krivé obvinenie. Tóth mal totiž faxovať do viacerých redakcií na ministra trestné oznámenie z hotela Danube, kde ho obvinil, že manipuloval s databázou odposluchov. Bolo to včase vypuknutia kauzy nelegálneho odpočúvania. Minister za to Tótha zažaloval.
Vojenská prokuratúra Tótha obvinila začiatkom marca z útoku na verejného činiteľa. 24. apríla parlament paragraf 156 odsek 3, z ktorého bol Tóth obvinený na návrh poslanca za SDKÚ Tomáša Galbavého zrušil. O päť dní na to prokuratúra podala obžalobu na súd. Súd vytýčil prvé pojednávanie, ale Tóth sa ospravedlnil. Ďalšie pojednávanie súd nevytýčil s tým, že paragraf už nebude platiť. Podľa Palka prokuratúra v čase podania obžaloby vedela, že paragraf prestane platiť a skutok mala prekvalifikovať, lebo "má povinnosť stíhať páchateľov trestných činov a nie hľadať spôsoby ako ich nestíhať".
Minister je presvedčený, že oznámenie faxoval Tóth. Svedčiť o tom majú aj dôkazy: "Jeden novinár po tom, čo dostal fax do redakcie, si zistil číslo, odkiaľ to bolo, zavolal tam a vypýtal si človeka, ktorý faxoval. Pani z Business centra mu dala k telefónu človeka, ktorého po hlase spoznal ako Tótha." Iný novinár tam bol osobne a videl Tótha odchádzať. Pracovníčka Business centra navyše Tótha identifikovala ako faxujúceho podľa fotografií.
"Neverím vlastným očiam," povedal hlavný vojenský prokurátor Dobroslav Trnka, ktorého úrad prípad vyšetruje. Akýkoľvek účel odmietol. "Nikto nemohol predpokladať, že paragraf zrušia."
Prekvalifikovanie skutku by podľa neho bolo účelové. Minister je vraj verejný činiteľ, preto bol Tóth obvinený z útoku na verejného činiteľa.
"Bola to chyba prokuratúry, že sa chytila tohto paragrafu a na základe toho odstíhala kohokoľvek, nielen Petra Tótha," povedal Tomáš Galbavý.
Paragraf 156 patrí k takzvaným komunistickým. Galbavý tvrdí, že v čase, keď návrh do parlamentu podával, nevedel, že Tóth je z tohto paragrafu obvinený. "Prokuratúra zabezpečuje beztrestnosť človeka, ktorý ako príslušník SIS vykonával intrigu ministra vnútra vo vážnej veci, ktorá destabilizovala vládu." Tóth bol teda podľa ministra v SIS ešte pred vymenovaním za šéfa kontrarozviedky. "Konanie Tótha ako izolovanej osoby nemá žiadny zmysel."
Dôsledné objasnenie totho činu je podľa ministra kľúčom k objasneniu kauzy odpočúvanie. Z nelegálneho odpočúvania vojenská prokuratúra podozrieva práve SIS.
Kto je za všetko zodpovedný? "Uvítal by som vysvetlenie od generálneho prokurátora." Milan Hanzel povedal, že nebude polemizovať s ústavnými činiteľmi. Minister by podľa neho mal rešpektovať rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.