Ako je známe, skupina 31 poslancov NR SR sa na jar 2001 obrátila na ÚS so žiadosťou, aby preskúmal, či ustanovenia zákona a vykonávacej vyhlášky ministerstva zdravotníctva, podľa ktorých sa na Slovensku môžu interrupcie na požiadanie ženy vykonávať do 12. týždňa a v prípade genetického poškodenia plodu až do 26. týždňa tehotenstva, sú v súlade s našou ústavou. Ani prítomnosť ministra spravodlivosti Daniel Lipšica (KDH) zastupujúceho poslancov NR SR, odporcu Milana Abelovského (HZDS) za NR SR a ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca (ANO) však definitívny verdikt v tejto kauze nepriniesla. Šéf ÚS Ján Mazák totiž pojednávanie po poldruhahodinovom vypočutí argumentov všetkých zainteresovaných strán odročil na neurčito. Napokon neodzneli ani záverečné reči účastníkov konania, pričom J. Mazák si netrúfol odhadnúť, či ÚS vynesie svoj nález ešte v tomto roku. Podľa šéfa ÚS sa tak rozhodli po podaní dvoch procedurálnych návrhov na doplnenie dokazovania od D. Lipšica ako aj M. Abelovského.
Minister spravodlivosti navrhol, aby ÚS počkal so svojim verdiktom na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý sa momentálne zaoberá sťažnosťou istej Francúzky. Tá v piatom mesiaci podstúpila interrupciu a na súd dala pondet kvôli výkladu práva na ochranu života podľa tzv. Rímskeho dohovoru.
"Dohodli sme sa, že na neverejnom zasadnutí zvážime ďalší postup. My nie sme povinní čakať na výrok Európskeho súdu pre ľudské práva, ale ako budúci členský štát EÚ musíme uvažovať aj o európskych hodnotách a princípoch. Francúzka ústava, ktorá je predmetom konania tohto súdu však nemá tak formulovaný článok Ústavy ako my," uviedol J. Mazák a skonštatoval, že výsledok ich "zamyslenia" k tejto otázke by mal byť známy do konca septembra.
M. Abelovský zas navrhol, aby ÚS vychádzal aj z nedávno schválenej, no prezidentom nepodpísanej novely interrupčného zákona. Podpredseda ústavnoprávneho výboru so svojou požiadavkou uspel, pričom ho ÚS zaviazal, aby im čo najskôr predložil návrh spomínaného zákona, dôvodovú správu a všetky diskusné príspevky poslancov k nemu. Predseda ÚS zdôvodnil túto požiadavku novými skutočnosťami a otázkami, ktoré sa objavili pri príprave novely interrupčného zákona. Ako dodal, sudcovia nepočítali s tým, že sa v parlamente bude rokovať aj o zásadách, na ktorých stojí ochrana života v slovenskej ústave, pričom práve to im výrazne skomplikovalo situáciu.
Včerajšie zasadnutie pléna ÚS sa podľa očakávania zmenilo aj na diskusný klub, v ktorom sa navrhovateľ a obaja odporcovia snažili sudcov presvedčiť, že ľudský život vznikne už od počatia, resp. až od narodenia. Kým D. Lipšic argumentoval, že život sa začína počatím, podľa R. Zajaca týmto aktom vzniká iba potenciál života, čím spochybnil tzv. stupňovitú teóriu vývoja. Podľa ministra sa ľudský jedinec a ľudstvo samotné stále vyvíja, lebo "keby to tak nebolo, všetci by boli iba meňavkami v mori." Ako ešte dodal, "môžeme sa len domnievať, že ľudský život vznikne spojením dvoch pohlavných buniek, no nemôžeme to tvrdiť."
Svoje slová odôvodnil pokusmi s klonovaním ako aj skokanom zeleným, ktorý má síce jeho DNA, avšak je hnedý. O bonmot sa postaral aj M. Abelovský, podľa ktorého by sa teoreticky aj používanie antikoncepie mohlo označiť ako zásah do práv ešte nenarodeného dieťaťa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.