TEST
Dokážete vo svojej profesii dostatočne "predať" všetko, čo viete a dokážete, ale pri tom sa zbytočne nechválite a nevnucujete? Alebo na seba na pracovisku radšej príliš neupozorňujete a pri sebemenšom neúspechu vystrašene zaleziete do kúta? Potom sa ale nečudujte, že v zamestnaní dieru do sveta asi neurobíte. Skúste odpovedať na otázky v našom zábavnom teste a dozviete sa, ako na tom vlastne ste. Za každú odpoveď si pripíšte príslušný počet bodov.
1. Čítate inzeráty s ponukou práce. Na koľko z nich by ste stačili?
a) rozhodne viac ako na polovicu10
b) len na minimum0
c) nemáte potuchy5
2. Kolegovia si privlastnili váš úspech. Čo s tým urobíte?
a) rázne sa ohradíte10
b) necháte to byť0
c) je vám to ľúto, ale nechcete si kolegov pohnevať, a tak mlčíte5
3. Keby vám čarovný deduško navrhol splnenie jedného želania, čo by to bolo?
a) aby som mohol(a) rozhadzovať peniaze plnými hrsťami5
b) aby som urobil(a) oslnivú kariéru10
c) aby som mal(a) na každom prste minimálne niekoľko ctiteľov(ctiteliek)0
4. Koho budete ako člen porazeného tímu obviňovať z porážky?
a) rozhodcu10
b) spoluhráčov5
c) smolu0
5. Na stretnutí spolužiakov sa dozviete, že najúspešnejší z vás je bývalý štvorkár. Ako zareagujete?
a) mlčky mu závidíte5
b) snažíte sa jeho úspechy zjednodušiť10
c) oceníte ho0
6. Na lavičke v parku sedí nádherné dievča (príťažlivý mladík). Ako sa zachováte?
a) prisadnete si a oslovíte ju (ho)10
b) idete ďalej0
c) niekoľkokrát "nenápadne" prejdete okolo5
7. Predstavte si, že ste šéf. Jeden z podriadených vám neustále lichotí:
a) poviete mu, aby hneď prestal5
b) páči sa vám to10
c) cítite sa za neho trápne, ale mlčíte0
8. Potrebujete si niečo vybaviť na úrade, ale je tam obrovský rad. Čo urobíte?
a) odídete a skúsite to vybaviť inokedy0
b) nikoho si nevšímate a idete dovnútra10
c) hľadáte známych5
9. Keď niekto z vášho okolia urobí chybu:
a) významne sa uškrniete a myslíte si svoje5
b) poviete, že sa to môže stať každému0
c) všade o tom hovoríte10
10. Nastúpite na nové miesto, ale po niekoľkých dňoch zistíte, že sa vám tam vôbec nepáči:
a) počkáte niekoľko mesiacov, snáď sa to zlepší5
b) ihneď odchádzate10
c) mlčky sa trápite0
11. Zvýšiť hlas na vás môže len:
a) váš partner5
b) šéf0
c) vôbec nikto10
12. Myslíte si, že viete dobre klamať?
a) priam skvele a niekedy klamem len tak, aby som nevyšiel (nevyšla) z cviku10
b) keď nie je iná možnosť, tak mi to celkom ide5
c) nie, hneď sčervenám, zakoktám sa a vždy sa prezradím0
13. Chcete si kúpiť vec, ktorú ste videli vo výklade. Predavač vám ale tvrdí, že ju nemôže vybrať on, ale až za mesiac aranžér:
a) vykričíte sa na neho a buchnete za sebou dverami10
b) pokrčíte plecami a odídete0
c) požiadate ho, aby vám tovar z výkladu rezervovali5
Vyhodnotenie:
0 až 50 bodov: Viete a dokážete veľa vecí, ale než by ste sa s tým chválili, to by ste sa radšej hanbou prepadli do zeme. Potom sa ale nečudujte, že šéfovia dávajú prednosť ľuďom síce menej múdrym ako vy, ale zato s ďaleko väčším sebavedomím. Vedomosti bez trošky zdravej drzosti sú totiž k ničomu, a tak sa prestaňte schovávať za svojím pracovným stolom a čakať, kým si niekto všimne, že ste schopní.
55 až 90 bodov: To, čo viete, dokážete ponúknuť vždy tým najvhodnejším spôsobom. Máte talent byť v pravý čas na pravom mieste, naviac máte zdravé sebavedomie a netrpíte žiadnymi komplexmi. Ste si natoľko istí sami sebou a svojimi vedomosťami, že sa nepotrebujete vyvyšovať nad ostatných. Preto vás majú radi nielen šéfovia, ale aj vaši kolegovia, ktorí vedia, že sa s vami môžu kedykoľvek prísť poradiť.
Viac ako 90 bodov: Vy sa vo svojom živote riadite heslom "Keď ma niekto nepochváli, pochválim sa sám". A ako vyplýva z nášho testu, dokážete v tom byť neuveriteľne výreční a vierohodní. Čo vám totiž chýba na vedomostiach, hravo nahradíte svojou niekedy až nekritickou sebadôverou. Napodiv ale dokážete byť pri chválení seba samých natoľko presvedčiví, že vám to vaše okolie často uverí.
Autor: NB/ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.