NUMIZMATIKA
Po objavení Demänovskej jaskyne v roku 1922 bolo snahou jaskyňu čo najskôr sprístupniť a vykonať zameranie a mapovanie. Celú činnosť zabezpečovalo Družstvo Demänovských jaskýň v Liptovskom Sv. Mikuláši. Bola stanovená 5-členná komisia, ktorej úlohou bol vedecký výskum. V roku 1948 bol vytvorený Akčný Výbor Demänovských jaskýň.
Na snímke je vyobrazený podielový list z roku 1930 na 10 podielov po 100 korún. Bol vystavený pre Ľudovíta Šenšela, rozmery 282 x 162mm. Ceninu podpísal predseda a člen správy M. Janoška. Podielový list bol tlačený ako dvojhárok na bielom papieri. Prvú stranu tvorí samostatný podielový list, druhú časť tvorí strižková poukážka. Obsahovala 11 strižkov od čísla 13 na obchodný rok 1942 do čísla 23 na rok 1952. Táto zaujímavá cenina bola vyrobená v tlačiarni Bratia Rázus, predtým F. Klimeš v Lipt. Sv. Mikuláši.
Takéto ceniny sa medzi zberateľmi objavujú iba zriedka, napriek tomu nie sú vzácne. Zatiaľ nie je známe, či Družstvo Demänovských jaskýň vydalo podobné ceniny aj v iných nominálnych hodnotách. S takouto kuriozitou sme sa ešte nestretli, teda historický vývoj platidiel úzko súvisí s každodenným životom...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.