Najlepšou obranou je preto prevencia - pokiaľ sa vám hmyz bridí, dajte si na okná sieťky a správne uskladňujte potraviny.
Ak už vám do bytu čosi vletelo alebo vliezlo, nepodliehajte panike. Nerobte prudké pohyby, tým hmyz iba zbytočne vyplašíte. Vtedy vás môže bodnúť alebo zaliezť tam, kde by ste nechceli. Lietajúce "potvory" môžete odstrániť otvorením okna a nasmerovaním ich letu, lezúce odchyťte do fľaštičky alebo mikroténového vrecúška. Prípadne ich omráčte insekticídom, a tak chyťte a vyhoďte von. Krajným riešením je mechanické alebo chemické usmrtenie hmyzu. Ak si však byt ‚zamoríte' sprejom proti hmyzu, nezabudnite potom dobre vyvetrať, pretože môže podráždiť vaše dýchacie ústroje.
Skúsiť môžete aj biologickú ochranu - hovorí sa napríklad, že muškáty odpudzujú lietajúci hmyz. Podľa Ľubomíra Panigaja to však nemusí mať jednoznačný efekt.
"Ja osobne mám doma na okne muškáty a predsa mi už vletelo dovnútra všeličo," hovorí.
Naopak, to, čo iní považujú za fámy, sa podľa neho v skutočnosti môže zakladať na pravde.
"Napríklad sa hovorí, že nočná mora môže vletieť človeku do ucha, čomu veľa ľudí neverí. No mne samému sa to stalo, dokonca niekoľkokrát. Došlo k tomu pri chytaní nočných motýľov na svetlo, kedy je hmyz ostrým svetlom doslova omámený a sadne kdekoľvek. Našťastie mi motýľa odstránil pinzetou kolega," poznamenáva entomológ, podľa ktorého je motýľ v uchu vskutku nepríjemným zážitkom. Snaží sa totiž mávať krídlami, aby sa dostal preč, čo vyvoláva bolestivý pocit.
Ako docent Panigaj poznamenáva, ak sa obyvatelia vo svojich bytoch stretnú so zaujímavým živočíchom a majú "neuhasiteľnú túžbu po poznaní", môžu ich vo fľaštičke doniesť na Ústav biologických a ekologických vied na Moyzesovej ulici, kde sa na to pozrieme, určíme, poradíme, čo s tým a zároveň získame ďalšie informácie o hmyze, ktorý nás navštevuje.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.