Východoslovenskom múzeu na Hviezdoslavovej ulici v Košiciach. Autori výstavy RNDr. Zuzana Hogyová a RNDr. Miroslav Fulín, CSc. chceli v inšatalácii s názvom Na pamiatku pána profesora... Motýle ako celoživotná záľuba Andreja Reipricha priblížiť osobnosť popredného odborníka na motýle lepideptorológa, stredoškolského profesora Gymnázia v Spišskej Novej Vsi.
V expozícii návštevníkovi skutočne prechádzajú oči z rozličných foriem živočíšnych druhov a ich pestro sfarbených krídiel. Je to zároveň hold majstrovstvu a trpezlivosti preparátora, ktorý dokázal na špendlík pripnúť aj milimetrového nočného motýlika a na centimetový štítok napísať presné miesto a dátum nálezu.
Vo svojej zberateľskej činnosti, ktorú začal rozvíjať pred viac ako päťdesiatimi rokmi, sa profesor Reiprich zameral na zdokumentovanie motýlej fauny okolia Spišskej Novej Vsi, zvlášť územia Slovenského raja ako i ostatných vybraných častí nášho územia.
Účelom výstavy "Na pamiatku pána profesora Reipricha" je prezentácia časti jeho zbierky motýľov, ktorá obsahuje 8243 kusov. Uložené sú v 52 entomologických krabiciach a tvorí ju 2485 druhov zo 66 čeľadí, tak denných, nočných ako aj mikrolepidopterologických druhov.
Na výstave nájdete aj dokonalú evokáciu profesorovej pracovne, zaujme najmä jeho vlastný výrobok, cestovný kufrík na odchytené exponáty a nástroje. Počas svojho pôsobenia pán Reiprich zdokumentoval výskyty viacerých významných druhov. Kreslil ich sám, pomocou mikroskopu. Ako amatér sa svojou húževnatosťou a cieľavedomosťou postupne prepracoval medzi popredných odborníkov entomológov na Slovensku. Táto záľuba u neho postupne prerástla do celoživotnej náplne, ktorej sa všestranne venoval do posledných dní svojho života.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.