januára budúceho roka má fungovať napríklad rovná daň, majú sa zrušiť okresné úrady, zmeniť systém sociálnych dávok či zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Času je teda málo a poslanci budú mať čo robiť.
Gyula Bárdos z SMK si je vedomý, že "to bude veľmi komplikované rokovanie". Viaceré právne normy má parlament prerokovať v prvom čítaní, aby sa o nich v októbri mohlo definitívne hlasovať. "Táto situácia musí byť jasná každému a zodpovednosť nám káže, aby sme čas veľmi efektívne využívali," hovorí.
Ak má pokračovať reforma verejnej správy, bude nutné prijať do konca roka 45 zákonov či noviel. "Ak sa termíny nestihnú na jeseň, na reformu môžeme zabudnúť," upozorňuje Milan Hort z SDKÚ. S podporou opozície vládna koalícia počítať nemôže. Lídri opozičných strán okrem Tkáčovej ĽÚ sa už dohodli, že napríklad zákony k reforme verejnej správy nepodporia. "Vnášajú do nej chaos a zmätok, ktorý treba zastaviť," tvrdí predseda Smeru Robert Fico. Smer na začiatku schôdze preto navrhne, aby z jej programu boli stiahnuté. ĽÚ zas mieni navrhnúť, aby vláda predložila odpočet pripravenosti vstupu Slovenska do Európskej únie. "Chceme v parlamente otvoriť aj diskusiu o európskej ústave, aby sa v nej za občanov mohli vyjadriť všetky relevantné strany," povedal poslanec Rudolf Žiak.
V programe schôdze je aj kontroverzná novela tzv. interrupčného zákona. Tú parlament začiatkom júla prijal, no prezident mu ju vrátil na opätovné prerokovanie. ANO, ktorá prijatie novely iniciovala, koncom augusta navrhla, aby sa ňou parlament zaoberal až v októbri. Predpokladala totiž, že vtedy už bude známy verdikt Ústavného súdu. Súd však nerozhodol, ANO tak zváži svoj ďalší postup. "Je rozumnejšie počkať, pretože dnes vieme, že Ústavný súd teraz nerozhodne," hovorí šéf ANO Pavol Rusko. Aký postoj strana zaujme, rozhodne jej predsedníctvo.
Poslanci by však mali rokovať aj o zákone o tzv. konflikte záujmov, ktorý verejným funkcionárom ukladá rad povinností a obmedzení. V júli ho odsunuli na september, pretože si neboli istí dostatočnou podporou. Zákon je ústavný, potrebuje teda 90 hlasov a podporu aspoň časti opozície.
Opozičný Smer, ktorého 25 hlasov na prijatie zákona stačí (ak bude hlasovať aj celá koalícia), mieni zákon podporiť. "My ho podporíme v každom prípade, pretože akákoľvek právna úprava, ktorá zlepší súčasný stav, bude prínosom," tvrdí Igor Federič zo Smeru.
Schôdza parlamentu sa má skončiť 19. septembra, pre návštevu pápeža nemá byť prerušená.
Z programu schôdze
Daňová reforma
Návrh zákona o dani z príjmov - zavedenie tzv. rovnej dane, t. j. zdaňovanie všetkých druhov príjmov (ziskov) právnických a fyzických osôb vo výške 19 %.
Reforma verejnej správy
- Návrh zákona o krajských úradoch a obvodných úradoch - zrušenie terajších 79 okresných úradov a zriadenie 46 tzv. obvodných úradov. Tieto majú pôsobiť len na úsekoch všeobecnej vnútornej správy štátu, živnostenského podnikania, civilnej ochrany a riadenia štátu v krízových situáciách.
- Návrh zákona o orgánoch štátnej správy v oblasti sociálnych vecí, rodiny a služieb zamestnanosti - zriadenie 46 tzv. územných úradov sociálnych vecí a služieb zamestnanosti. Tie majú vyplácať sociálne dávky i evidovať nezamestnaných.
Reforma sociálneho systému
- Návrh zákona o životnom minime - valorizácia príspevku pri narodení dieťaťa z 3110 korún na 4-tisíc korún.
- Návrh zákona o prídavku na dieťa - zrušenie dnešného systému "detských prídavkov" (vrátane príspevku k prídavku) a zavedenie nového. Prídavok má byť vo výške 500 korún (dnes 270) a pracujúci rodičia k nemu majú dostávať 400 korún na dieťa.
- Návrh zákona o zmiernení hmotnej núdze - zrušenie dnešného systému sociálnych dávok a zavedenie nového. Výška dávky už nemá byť závislá od toho, či občan je v hmotnej núdzi zo subjektívnych, alebo objektívnych dôvodov, ale od toho, či je sám, alebo koľko detí má. Zákon k dávke zavádza rôzne motivačné príspevky.
- Návrh zákona o sociálnom poistení - posun veku odchodu do dôchodku na 62 rokov (u mužov a žien). Ide o prvý zákon k dôchodkovej reforme, reformuje sa ním tzv. priebežný pilier dôchodkového systému.
Iné dôležité zákony
- Návrh novely o premávke na pozemných komunikáciách - zrušenie povinnosti od 15. novembra do 15. marca používať pneumatiky so zimným druhom dezénu. Návrh, ktorý túto povinnosť ruší, súčasne predkladá vláda i poslanec Jirko Malchárek (ANO).
- Návrh novely zákona o štátnej službe - zrušenie platových stupňov, do ktorých sú úradníci radení na základe dĺžky praxe, a zavedenie odmeňovania na základe výsledkov služobného hodnotenia.
- Novela zákona o umelom prerušení tehotenstva.
- Návrh ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (o konflikte záujmov) - zavedenie povinnosti pre verejných funkcionárov podávať majetkové priznanie nielen za seba, ale aj za osoby, ktoré s nimi žijú v spoločnej domácnosti. Majetkové priznania funkcionárov majú byť prístupné verejnosti (ich blízkych nie). Za hrubé porušenie zákona im má hroziť až strata verejnej funkcie alebo mandátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.