opozičnej Občianskej demokratickej strany (ODS) v závere týždňa rozhodlo, že v dolnej komore navrhne hlasovanie o budúcnosti kabinetu. „Táto vláda nie je schopná riadiť štát a každý deň jej zotrvania predstavuje škodu," uviedol predseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.
Premiér ale z hlasovania strach nemá. „Nemám obavu, že by ODS dokázala vysloviť vláde nedôveru," reagoval Vladimír Špidla.
Otázkou zostáva, či hlasovanie o nedôvere možno očakávať ešte na septembrovej schôdzi snemovne, alebo či nejde len o propagandistický ťah ODS. V septembri bude Poslanecká snemovňa hlasovať o balíku reformných zákonov, schválením ktorých Špidla podmieňuje svoje zotrvanie vo funkcii. Po prvý raz hovoril predseda ODS o vyslovení nedôvery vláde ešte v júli, ale potom už hrozbu nezopakoval. Strana Mirka Topolánka má v dolnej komore 58 poslancov a na zaradenie hlasovania o nedôvere na program schôdze stačí iba 50 hlasov. Bez hlasov desiatok opozičných komunistov a najmenej jedného vládneho poslanca ale ODS v snemovni veľa nezmôže koalícia má v 200-člennej snemovni krehkú väčšinu 101 hlasov. Komunisti koaličnú vládu ČSSD, KDU-ČSL a Únie slobody tvrdo kritizujú, ale nechcú pomáhať ODS a nie sú naklonení ani myšlienke predčasných volieb. Podpredseda ODS Jan Zahradil dokonca pripustil, že k hlasovaniu o nedôvere Špidlovej vláde môže dôjsť až v októbri, po mimoriadnom rokovaní Výkonnej rady ODS stanovenom na 22. septembra. Dovtedy kabinet buď na reformných zákonoch pohorí a bude nútený rezignovať, alebo reformu verejných výdajov presadí a svoju pozíciu naopak posilní.
Autor: Krynica (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.